Društvo

Novi zakon o unutrašnjim poslovima: Prinuda samo ako se mora

Izvor



Prema predloženom Zakonu o unutrašnjim poslovima, koji se nalazi u skupštinskoj proceduri, primjena sredstava prinude vrši se samo u slučaju kada se ne može na drugi način izvršiti zadatak.

Zakonom su navedena sredstva prinude i uslovi za njihovu primjenu. To su: fizička snaga, palica, sredstva za vezivanje, specijalna vozila, službeni psi i konji, sredstva za zaprečavanje, uređaji za izbacivanje mlazeva vode, hemijska sredstva, posebne vrste oružja i eksplozivnih sredstava, vatreno oružje.

„Policijskih službenik je ovlašćen na primjenu sredstva prinude samo u zakonom propisanim slučajevima, na način koji se smatra nužnim i nephodnim, vodeći računa o proporcionalnosti i jačini napada, opredjeljujući se za najblaže sredstvo prinude koje garantuje uspjeh“, navodi se u obrazloženju.

Za nezakonitu primjenu sredstava prinude lično je odgovoran policijski službenik, odnosno nadređeni policijac, ako je to naredio.

Predlogom zakona o unutrašnjim poslovima propisano je i ovlašćenje za prikupljanje podataka korišćenje tehničkih sredstava i prikrivanjem identiteta policijskih službenika, što je postalo neophodno u borbi protiv nekih vrsta kriminala.

Savremeni kriminal, naročito organizovani, predstavlja pred organe krivičnog gonjenja složene zadatke koji, kako se navodi, ne mogu biti uspješno izvršeni bez korišćenja savremenih sredstava.

Lišeni upotrebe tih sredstava ti bi organi, kako se ocjenjuje, bili u neravnopravnom položaju u odnosu na učinioce krivičnih djela, koja ta sredstva široko koriste, naročito pri vršenju teških krivičnih djela.

„Korišćeni pod zakonom strogo utvrđenim uslovima, samo u neophodnim slučajevima, po odluci suda i uz dobro organizovsnu kontrolu, ti metodi sticanja dokaza za krivični postupak, ne dovode u pitanje slobode i prava građana, a ni pravo okrivljenog na odbranu, jer tako pribavljeni iskaz nije iznuđen, ni stečen obmanom“, kaže se u zakonu.

Portal Analitika