“Nedavno objavljeni podaci da Crna Gora od zimskog turizma prihoduje svega 17,6 miliona godišnje, ili 2,7 eura na svakih 100 evra zarađenih od turizma, su nema sumnje poražavajući za državu, bogomdanu za razvoj zimskog turizma, koji godinama tavori uz silna opravdanja svih aktera koji žive od njega. Jadikovka, već poznata - nizak standard građana, sve kraća sezona zboh globalnog otopljavanja i sve manje prirodnog snega na skijalištima (iako se odavno koristi vještački) i loše saobraćajnice. Međutim, niko da pomene da je zimska sezona u regionu počela znatno ranije. Na Kopaoniku, prvih dana decembra a na Jahorini i ranije, odavno se skija i sanka na Zlatiboru i Tari, i to znatno jeftinije nego recimo u Kolašinu. A baš u Kolašinu ovogodišnja sezona je pod znakom pitanja, iako je njen zvanični početak najavljen za juče. Razlog- neisplaćene obaveze radnicima od prošle sezone i zadocnjeli početak priprema za ovogodišnju turističku žetvu”, ističe se u tekstu.
Kako se dodaje, ski sezona je na iznenađenje mnogih otvorena u Ski centru Vučje, koji se ponudom, cijenama i kvalitetom polako probija na turističkoj karti regiona, tako da će ove godine na Vučju, dvadesetak kilometara od Nikšića, skijati Dubrovčani, ali i Trebinjci i Mostarci.
- Ski centar Vučje predstavlja uspešan primjer podizanja kvaliteta turističke ponude Crne Gore. U Crnoj Gori završene su pripreme za zimsku turističku sezonu, ski centri su dobili odobrenja za rad i već tokom narednih dana biće otvoreni i oni u Kolašinu i na Žabljaku – kazala je Novostima Željka Radak Kukavičić iz Ministarstva turizma Crne Gore.
U tekstu se naglašava da je mnogo lošija situacija sa nekim drugim, nekad čuvenim turističkim destinacijama.
“Velelepni ski centar Lokve, sa hotelom kapaciteta 400 mjesta, žičarom dvosjedom i dva ski lifta, udaljen dvadesetak kilometara od Berana, počeo je da doživljava sunovrat 2003. godine, kada je prodat firmi "Euroturist Gmb", koja ga je kupila po smiješno niskoj cijeni i uništila. Srbi, Grci, Makedonci, koji su dolazili ovdje na skijanje, ostali su samo u sjećanjima najurenog osoblja. Tri godine kasnije, za 500.000 eura centar je prodat biznismenu iz Južne Osetije Alenu Alikovu, koji je još toliko novca uložio u adaptaciju, da bi zatim jednostavno digao ruke od svega, stavljajući ski centar sa hotelom i depandansom na prodaju po ceni od 1,5 miliona eura- precizirano je u članku, uz napomenu da je, nekoliko kilometara udaljen od Lokvi, decenijama uspješno poslovao ski centar Turjak.
“ Tako je bilo sve dok ga se sumnjivom privatizacijom nije dokopao odbjegli rožajski narko-bos Safet Sajo Kalić. Dobar dio hotela je srušen, počela je temeljna rekonstrukcija, veliki dio hotela je obložen skupim mat staklom, ali "biznis" je počeo da "škripi", radovi su stali, skijaši počeli da prolaze pored Turjaka, a Sajo je pobjegao iz Crne Gore. Država je zaplijenila Turjak i velelepni hotel "Rožaje", ali skijanja na Turjaku neće biti ni ove godine”, navodi se u tekstu.
Konstatuje se da je zimski turistički kolač u Crnoj Gori znatno tanji zatvaranjem ova dva zimska ski centra gdje se skijalo do maja, “baš kao na Štuocu, prvom urbanizovanom ski kompleksu u Crnoj Gori gdje skijaši ne dolaze gotovo 20 godina”.
-Uprkos grandioznim planovima, čiji su autori bili Slovenci zadivljeni činjenicom da je ovo skijalište zaklonjeno od vjetrova i lavina, trule ski postrojenja na Štuocu, ali i hoteli Jezero i Durmitor. Skijalište Savin kuk je zakupio hotelijer Vukomir Marjanović, doveo u red opremu, žičare, restoran, pa se opravdano nada dobroj sezoni. Da li će Žabljak, posle godina tavorenja, početi da se vraća na turističku scenu u koju gledaju ljudi iz regiona, ostaje da se vidi. Jer, bez dobre sezone na Žabljaku, koji je sada sa Srbijom i primorjem povezan modernim putem preko Pljevalja do Risna, crnogorska zimska turistička žetva bila bi znatno tanja- pišu Novosti, uz opasku da cijene usluga, posebno one na skijalištu iznad Kolašina, odbijaju turiste.
-Preovladava mišljenje da u zimskim čarolijama na kolašinskim planinama uživaju samo parajlije. Jedna vožnja žičarom u Kolašinu staje pet, na Kopaoniku 3,3, Jahorini 2,5, Zlatiboru 3 i Staroj planini 3 eura. Sedmodnevni ski-pas u Kolašinu je 104 uvra, a poređenja radi, na Zlatiboru 63, Savinom kuku 85, Kopaoniku 108, Jahorini 91 i na Staroj planini 50 eura- zaključuje se u članku.