Sa njom smo razgovarali o projektnoj aktivnosti Fakulteta, međunarodnoj vidljivosti, naučnoistraživačkim aktivnostima, ali i o svim izazovima koje je nametnula 2020. godina u nastavnom procesu.
UCG: Na Filozofskom fakultetu, ovu godinu je posebno obilježila realizacija međunarodnih, bilateralnih i nacionalnih projekta?
PROF. DR NOVOVIĆ: Projekti koji se realizuju na Filozofskom fakultetu UCG, pored uvezivanja sa srodnim visokoškolskim institucijama u regionu i Evropi, donose brojna unapređenja sistema visokog obrazovanja i akademske izvrsnosti u naučnoistraživačkom radu.
Jedan od njih je projekat „Stalno se usavršavajte –KEY“ , na Studijskom programu za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, u okviru ERASMUS+ programa, koji se realizuje od 2019. do 2022. godine. U okviru ovog projekta uspostavljen je Centar za obuku nastavnika vaspitača i drugih nastavnih profila sa ove univerzitetske jedinice, koji je otvoren za stalno kontinuirano usavršavanje profesionalaca u ovoj oblasti.Drugi projekat Erasmus + programaje„Učenje zasnovano na problemima u poslovanju u cilju dostizanja akademske izvrsnosti u oblasti geoinformatike – GEOBIZ“ , čiji sam naziv ukazuje na cilj projekta.
Ono što je danas vrlo aktuelno pitanje, ne samo kod nas, već i u svijetu, jeste širenje kulture akademskog integriteta, promovisanjem etičkog ponašanja i prevencijom plagijarizma i drugih tipova neetičkih praksi u akademskom radu. Upravo ovaj cilj je zacrtan projektom Fakulteta, pod imenom Jačanje akademskog integriteta – interdisciplinarni istraživački pristup etičkom ponašanju u visokom obrazovanju. Partneri u ovom projektu su Međunarodni institut za istraživanje i rad na sprečavanju nečasnog akademskog ponašanja i plagijata pri Univerzitetu u Ženevi, École Polytechnique (Univerzitet u Parizu) i Ministarstvo prosvjete Crne Gore. ( https://www.ucg.ac.me/ff/sai )
Takođe, tu je i projekat koje je podržalo Ministarstvo nauke, „Socio-kulturni identiteti djece na predškolskom uzrastu u Crnoj Gori”.Ovo Ministarstvo je pozitivno ocijenilo tri projekta Filozofskog fakulteta na Konkursu Ministarstva nauke Crne Gore, od 22. aprila 2020. godine.
https://www.ucg.ac.me/objava/blog/1275/objava/92171-tri-projekta-sa-filozofskog-fakulteta-pozitivno-ocijenjena-na-konkursu-ministarstva-nauke
Nedavno, Filozofski fakultet je na Konkursu za sufinansiranje naučne i tehnološke saradnje između Crne Gore i Republike Slovenije dobio tri projekta, koji će se realizovati u periodu od 2021–2022. godine.
https://www.ucg.ac.me/objava/blog/1275/objava/95231-odobrena-tri-bilateralna-projekta-filozofskom-fakultetu-ucg-2021-2022
UCG: Imajuću u vidu aktuelnu situaciju, koliko je fakultet bio u mogućnosti da radi i doprinese internacionalizaciji na UCG?
PROF. DR NOVOVIĆ: Doprinos Filozofskog fakulteta je vidan u uspotavljanju novih strateških partnerstvai potpisivanju sporazuma u cilju međunarodne vidljivosti i razvoja.
Filozofski fakultet UCG potpisao je sporazum o naučnoj i istraživačkoj saradnji sa Povjesnim istitutom u Zagrebu (Hrvatska). Sporazum obuhvata naučna istraživanja, objavljivanje i promociju naučnih i stručnih rezultata, razmjena istraživačkog i stručnog osoblja, zajedničko istraživanje i druge zajedničke aktivnosti .
Dogovoreno je, u prvoj polovini decembra 2020. godine, potpisivanje sporazuma o saradnji sa Institutom društvenih znanosti Ivo Pilar u Zagrebu (Hrvatska), koji će podrazumijevati kooperaciju u prijavama na konkurs za domaće i međunarodne projekte s istraživačkim prijedlozima koji se odnose na društvene i humanističke teme. To će obuhvatiti saradnju u sprovođenju naučnoistraživačkih projekata, organizaciju stručnih skupova, kongresa, seminara i radionica. Obije strane će staviti jedna drugoj na raspolaganje dostupne podatke, gradivo i naučno-istraživački rad zaposlenih. Kroz zajednički rad moguće je unaprijediti programske i analitičko – istraživačke aktivnosti, kao i kvalitet rada obije institucije.
U toku su i dogovorio uspostavaljanju naučne saradnje i potpisivanju sporazuma sa Balkan History Association (Rumunija), koji podrazumijeva naučnu saradnju, istraživanja u cilju produbljivanja i razumijevanja istorijskog, kulturnog, političkog, ekonomskog i socijalnog okruženja na Balkanu.
UCG: Nastavnici i saradnici Filozofskog fakulteta učestvovali su u nizu održanih virtuelnih naučnih konferencija ove godine...
PROF. DR NOVOVIĆ: Studijski program za sociologiju bio je organizator jednog takvog događaja. Na online konferenciji pod nazivom „Sociološka nauka, filozofsko i naučno znanje u funkciji progresa“, radove je prezentovalo oko 20naučnika iz Rusije, Italije, Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Neke od tema kojima su se bavili naučnici na ovom skupu su: socio-političke promjene u društvu, globalizacija, konzervativizam, socio-kulturni aspekti vremena, obrazovanje, identitet žena u crnogorskoj kulturi, online komunikacija, pandemija i nasilje, turizam, vizuelna antropologija, evropsko pravo, istorija filozofije, etika odgovornosti, lingvistika i druge.
Konferencija je bila posvećena profesoru Ratku R. Božoviću, uvaženom sociologu kulture i nekadašnjem profesoru Filozofskog fakulteta u Nikšiću. Radovi sa konferencije će biti objavljeni u časopisu za sociologiju, socijalnu antropologiju, socijalnu demografiju i socijalnu psihologiju Sociološka luča.
https://www.ucg.ac.me/objava/blog/1275/objava/94913-odrzana-online-konferencija-socioloska-nauka-filozofsko-i-naucno-znanje-u-funkciji-progresa
UCG: Šta su bili posebni izazovi za Filozofski fakultet Univerziteta Crne Gore u 2020. godini?
PROF. DR NOVOVIĆ: Specifičnih izazova uvijek ima, ali nisu tako markantni, pa bih navela krupnije, rekla bih, sveprisutne, svojstvene širem, makrosistemskom okruženju, kao i užem kontekstu našeg univerzitetskog miljea. Dakle, u aktuelnoj pandemijskoj situaciji bili smo u vrlo izazovnoj situaciji – kako se organizovati, kako sačuvati kvalitet nastave, zaokružiti funkcionalno i pravovremeno započeto i planirano. Smatramo da smo u datim okolnostima uspjeli efikasno da nađemo odgovarajuće modalitete u nastavno-organizacionom smislu i da očuvamo kvalitet i nivo cjelishodnog djelovanja.
Uz, rekla bih, okvirno-globalne izazove, ove akademske godine smo imali i specifičnu okolnost preplitanja dva modela studija, “starog” i novoakreditovanog formata (2017. godine), pa je bilo nužno vješto izbalansirati kombinovane zahtjeve u nastavi, pa još često u online “atmosferi”. Tu je pažljivo planiranje i sinhronizovanje obaveza, od strane našeg tima, uz puni angažman rukovodilaca studijskih programa i svih naših nastavnika, doprinijelo redovnom i efikasnom realizovanju svih planiranih i prilično zgusnutih, narastajućih zahtjeva.
Budući da je značajna pretpostavka za efikasnu organizaciju i realizaciju pomenutih obaveza, odgovarajuća infastruktura i uslovi rada, u proteklom periodu smo usaglasili dogovore u našem timu, a zatim i sa upravom Univerziteta Crne Gore oko predstojeće sanacije ravnog dijela krova, fiskulturne sale, modernizacije učionica i sl. U planu je dizajniranje i uređivanje dvorišta fakulteta, pa su nam u dijelu projektovanja mogućih rješenja pomogli predstavnici lokalne zajednice.
UCG: Imajuću u vidu aktuelnu situaciju, koliko je fakultet bio u mogućnosti da održi kvalitet nastavnog procesa?
PROF. DR NOVOVIĆ: U aktuelnim pandemijom uslovljenim okolnostima, organizacija i optimizacija nastave je bila na posebnom testu i na našoj organizacionoj jedinici. Međutim, uvažavajući prethodna iskustva i modele dugouvriježene dobre prakse, kao i novonastale okolnosti i zahtjeve “iznutra” i “spolja”, usaglašavali smo rješenja, preispitujući ih i podešavajući ih, shodno dinamičnim i promjenjljivim uslovima. U procesu izvođenja nastave, kombinovanjem uživo i online formata, permanentno smo konsultovali studente, nastavnike, upravu Univerziteta, tražeći najcjelishodniji kurs za realizovanje zajedničkih obaveza.
Tekući semestar obilježen je raznovrsnošću formata održavanja nastave i kontinuiranom adaptacijom studenata i nastavnika. Studijski programi koji imaju manji broj studenata radili su veći dio semestra direktno, dok su ostali realizovali obaveze kroz onlajn nastavu. Nastavnici i studenti odlično su se snašli u onlajn okruženju koristeći i kombinujući najrazličitije dostupne alatke, aplikacije i Moodle platformu. Veoma nam je važno da obezbijedimo kontinuitet u radu, konstantnu komunikaciju sa studentima, pravovremeno dostavljanje materijala za učenje i zadataka za samostalan rad, te da predavanja budu dostupna svim studentima. Naši studenti su pokazala ozbiljnost i zrelost, što je – uz veliku posvećenost iodgovornost nastavnog kadra – važan preduslov za postizanje ciljeva nastave i ishoda učenja za ovaj period.
UCG: Kakva su vaša očekivanja u pogledu budućeg rada, u okviru 2021. godine?
PROF. DR NOVOVIĆ: U predstojećem periodu nastavićemo da pažljivo prateći aktuelne kontekstualne inpute, radimo na realizaciji planiranih nastavnih sadržaja, tj. kurikuluma, projekatskih zadataka, ali i drugih obaveza, koje su započete u tekućem semestru, poput novih projekata, naučno-stručnih predavanja za javnost i ostalih redovnih obaveza. Predstoji nam i završavanje infrastrukturnih projekata koje smo inicirali u ovoj godini, što bi svakako značajno unaprijedilo uslove rada na našem, odn. naša dva fakulteta, Filozofskom i Filološkom. Cilj Filozofskog fakulteta je da u budućnosti na polju internacionalizacije razvije i ojača strateška partnerstva sa naučnim i visokoobrazovnim ustanovama, kao i drugim ustanovama koje su važne za razvitak obrazovanog procesa, nauke i kulture.