Podgoričanin Aco Novović, koji je u ponedjeljak pritvoren odlukom tužioca, zbog toga što je u naselju Blok devet psa zavezao za automobil, vukao ga i na kraju tako i ubio, i ranije su kontrolisali inspektori, saopšteno je Pobjedi iz Uprave za inspekcijske poslove (UIP). ODT je odredilo zadržavanje i predložilo pritvor u kojem se i dalje nalazi zbog osnovane sumnje da je počinio krivično djelo ubijanje i mučenje životinja i razaranje njihovog staništa.
Posljednji inspekcijski nadzor Novovića zbog držanja vukova, uz asistenciju Uprave policije, Inspekcija je uradila 2020. godine. Novović je tada kazao da je podnosio zahtjev za dobijanje dozvole kod Agencije za zaštitu životne sredine, ali da je nije dobio zbog nedostatka prostora, jer su njegovi kavezi manji od propisane površine.
Međutim, iz Agencije za zaštitu životne sredine (EPA) Pobjedi su kazali da se Novović do sada nije obraćao ovom organu sa zahtjevom za držanje divljih životinja.
– Upravo iz tog razloga službenici Agencije nijesu ni izlazili na lice mjesta, gdje gospodin Novović navodno drži divlje životinje, u ovom slučaju vukove, s obzirom da poštujući zakonske propise ovaj organ postupa isključivo po zahtjevu stranke – rekli su iz EPA.
Pojasnili su da su prije par godina iz medija informisani da je Ekološka inspekcija izlazila na teren, ali da im Novović nije dozvolio da uđu na plac i izvrše uvid tamo gdje se navodno drže pomenute životinje.
Tokom inspekcijskog nadzora Aco Novović je tvrdio da radi na obezbjeđivanju uslova za držanje vukova, odnosno da priprema na drugoj lokaciji odgovarajući prostor.
– Po izjavi koju je tada Aco Novović dao, on vukove drži više od 35 godina kada je nabavio prve mladunce, a zatečeni vukovi su četvrta generacija i isti su uzgajani u zatočeništvu, odnosno nijedan od zatečenih vukova nije direktno uzet iz prirode – rekli su iz UIP.
Kada je utvrđeno da Novović u zatočeništvu drži, tj. uzgaja više vukova bez dozvole Agencije, Ekološka inspekcija je protiv njega podnijela Sudu za prekršaje Podgorica zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka.
ODT je vodilo „određeni istražni postupak“, a Ekološka inspekcija je dostavila svu dokumentaciju o tom slučaju.
Predloženo je da se izvrši oduzimanje divljih životnija i da se one smjeste kod ovlašćenog pravnog lica koje za to ispunjava uslove.
Ovaj slučaj je rezultirao time da je prekršajni postupak pokrenut, donijeta odluka o izricanju novčane kazne, ali sud nije donio odluku o oduzimanju vukova.
Divlje životinje
Razlog za to je taj što u Crnoj Gori još ne postoji ovlašćeno pravno ili fizičko lice kod kojeg bi se, shodno Zakonu o zaštiti prirode, moglo izvršiti privremeno ili trajno zbrinjavanje primjeraka divljih životinja koje bi se oduzele od držalaca koji nemaju dozvolu i drže životinje u neodgovarajućim uslovima.
– Sve ovo navedeno predstavlja značajan problem u obezbjeđivanju smještaja životinja koje budu zaplijenjene u nelegalnom prekograničnom prometu, kao i kada je u pitanju nelegalno držanje životinja – kazali su iz Uprave za inspekcijske poslove.
Zbog toga što Crna Gora i dalje nema uslova za zbrinjavanje divljih životinja u slučajevima da budu oduzete, u julu 2020. godine Agencija za zaštitu prirode i životne sredine pokušala je da uspostavi saradnju sa nadležnim organima Republike Italije koji su iskazali interesovanje da prihvate ove životinje – kazali su iz UIP Pobjedi.
Nakon toga je održano više sastanaka u Agenciji, kako bi se našao adekvatan prostor i objekti za smještaj vukova, da bi se oni mogli uopšte i oduzeti.
Učestvovalo je i tadašnje Ministarstvo održivog razvoja i turizma, te Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, Agencija za zaštitu prirode i životne sredine, Uprava za veterinu, bezbjednost hrane i fitosanitarne poslove, Uprava za inspekcijske poslove – Odsjek za ekološku inspekciju i Odsjek za inspekciju za šumarstvo, lovstvo i zaštitu bilja, Uprava policije, Glavni grad Podgorica – komunalna inspekcija.
Ipak, ostalo se na sastancima, jer je za rješavanje ovog problema neophodno
obezbijediti odgovarajuća sredstva za njihovo uspavljivanje, zatim njihov transport do objekata za privremeni smještaj, objekte za smještaj životinja po oduzimanju i karantin, te obezbijediti pregled veterinara i u slučaju potrebe njihovo liječenje, osoblje koje će se starati o vukovima dok su u karantinu, njihovo čipovanje.
– Za njihovo eventualno zbrinjavanje u inostranstvu neophodno je obezbijediti odgovarajuće dozvole, kao i transportna sredstva – istakli su iz Uprave za inspekcijske poslove.
Ljubitelji da se prijave
Kako bi se riješio problem sa držaocima životinja koji su ih nabavili u prethodnom periodu, a da za to nemaju dokaz, tj. nemaju dokaz o porijeklu životinje i njenom legalnom sticanju, Agencija za zaštitu prirode i životne
sredine je objavila javni poziv držaocima divljih životinja da se prijave u cilju evidentiranja i na taj način stvaranja uslova za dobijanje dozvola.
- Javni poziv zaključen je 31. decembra 2019. godine, a rezultirao je sa preko 60 pojedinačnih prijava na osnovu kojih je formirana evidencija i započeti su postupci za dobijanje dozvola u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode – rekli su iz Uprave za inspekcijske poslove.
Kako su u toku izrade novog zakona o zaštiti prirode, Ekološka inspekcija se nada da će istim biti uređeno pitanje držanja vrsta divljih životinja na adekvatan način, kao i da će kroz isti biti propisan i stvoren adekvatan i stvarno primijenjen sistem kojim će se omogućiti oduzimanje divljih vrsta životinja koje se drže bez dozvole i njihovo zbrinjavanje.
Uprava za inspekcijske poslove nije imala prijave povodom Novovićevih vukova od 2020. godine.
Novović tvrdio da odbjegli vuk nije u njegovom vlasništvu
Uprava policije je tokom 2020. godine u Podgorici pozvala Novovića da da izjavu zbog sumnje da je odbjegli vuk u Tološima u njegovom vlasništvu.
– U prostorijama CB Podgorica tada je od Aca Novovića Ekološka inspekcija takođe uzela izjavu, a vezano za držanje vukova i informacije da je uhvaćen odbjegli vuk u njegovom vlasništvu. Aco Novović u izjavi na zapisnik Ekološke inspekcije negirao da su vukovi koji
su uhvaćeni u Tološima njegovi i dao izjavu da nijedan od njegovih vukova nije pobjegao. Takođe je izjavio da je on podnosio zahtjev za dozvolu Agenciji za zaštitu prirode i životne sredine, ali da nije dobio dozvolu iz razloga što mu u dvorištu u kojem ih drži nedostaje prostora – kazali su iz UIP. Njegove navode je Agencija demantovala.