Kako je rekao Nikols, koji je autor brojnih knjiga o nuklearnom oružju, odgovarajući "onima koji se stalno pitaju zašto su neki od toliko zabrinuti zbog rizika od eskalacije", potrebno je shvatiti da su NATO i Rusija sada promijenili pozicije koje su imali tokom Hladnog rata.
"NATO je sada dominantna konvencionalna sila, a Rusija je slabija sila. Tokom Hladnog rata, NATO je imao malo nade da će zadržati sovjetsku konvencionalnu ofanzivu. Stoga smo usvojili politiku 'fleksibilnog odgovora', u kojoj su sačuvali sve opcije, uključujući nuklearnu eskalaciju. Sovjeti su, naravno, željeli da sve to zadrži konvencionalnim ako je to moguće", napisao je Nikols.
Ovo bi moglo izgledati ludo, kaže on, ali u osnovi su rekli Sovjetima da je nuklearna upotreba postala vjerovatnija sa sovjetskim pobjedama, budući da bismo ostali bez mogućnosti i namjerno bismo eskalirali.
"Ako želite da razumijete Putinove prijetnje, to je sada u suštini tako nešto. Ogromna razlika je, naravno, u tome što je NATO pretpostavio da će biti napadnut i voditi odbrambeni rat koji je eskalaciju učinio vjerodostojnom. Rusija upućuje ove prijetnje u osnovi kao način da se izvuče iz gužve koju je stvorila njihova vlastita agresija i glupost", navodi on.
Ali u svakom slučaju, ističe, problem je u tome što prijetnja eskalacijom nije neka suluda zezancija sudnjeg dana, to je prijetnja da izazove mnogo haosa i nepredvidivosti i nestabilnosti.
"Putinova Rusija je sada slabija konvencionalna sila. A koliko mnogo slabiji, do sada nismo znali. Pa bi Putin mogao da uputi takve prijetnje kako bi nas odvratio od razbijanja njegove 'bijedne vojske'. Ne zato što želi Armagedon, već zato što je u bezizlaznoj situaciji i on to zna", ističe Nikols.
Njegova najbolja opcija je, smatra Nikols, da sklopi mir i izvuče ustupke od Ukrajine.