Izazovnim poglavljima 23. i 24. svakako se po kompleksnosti mogu pridružiti i poglavlja koje se tiču reformi tržišta rada i razvoja radne snage. IPA projektom koji je počeo 2008. utvrđeno je kojim strategijama ćemo se ubuduće voditi, jer će nam, prema riječima ministra rada i socijalnog stranja Suada Nimanovića, poslužiti u pregovorima za članstvo u Evropskoj Uniji, javlja radio Antena M.
"Izvršen je skrining našeg zakonodavstva iz oblasti tržišta rada da bi se ocijenila usklađenost sa regulativama EU. Urađeno je i 6 strategija- jedna za zapošljavanje i razvoj ljudskih resursa na nacionalnom nivou, jedna za cjeloživotnu karijernu orijentaciju, i četiri lokalne strategije za zapošljavanje i razvoj ljudskih resursa za opštine-Berane, Bijelo Polje, Mojkovac i Pljevlja," kazao je Numanović.
Stopa nezaposlenosti koja prelazi 20 odsto i neusklađenost sa evropskim standardima, problemi su kojih se moramo riješiti smatra šef operativnog sektora Delegacije Evropske Komisije u Crnoj Gori Nikola Bertolini.
"Svi znamo da u Crnoj Gori postoji manjak ljudskih resursa i vrlo je važno da se ti kapaciteti poboljšaju. Takođe, potrebna je sveoubuhvatna analiza tržišta rada, kako bi se osmislila dugoročna rješenja. Smatram da će to biti veliki izazov za Crnu Goru," naglasio je Bertolini.
Četvorogodišnji IPA projekat danas se i završio. Međutim, učesnici projekta zatvaranje doživljavaju kao simbolično otvaranje, jer će uz dobru platformu, sve dalje reforme učiniti da Crna Gora brže uđe u EU.