Projekat je realizovan u formi prezentacija i radionica, namijenjenih prvenstveno djeci i mladima u svrhu podizanja svijesti u dijelu značaja i implementacije mjera energetske efikasnosti u svakodnevnom životu.
Kako navode iz MKI, radionice su realizovane u Podgorici, Baru, Cetinju i Bijelom Polju, a većina učesnika su bili učenici završnih razreda osnovnih škola i srednjoškolci.
Na radionicama koje su realizovane koristili su se modeli iz edicije Horizon, koji je jedan od vodećih proizvođača modela za edukaciju iz oblasti energije i energetske efikasnosti.
Učesnici su koristeći edukativne komplete, mogli sami da sagrade modele vjetro generatora, postrojenje za dobijanje energije iz sunčeve svjetlosti, postrojenja za dobijanje energije putem elektrolize, kao i da uvide benefite od korišćenja obnovljivih izvora energije a smislu smanjenja zagađenja životne sredine.
Energetski sektor u velikoj mjeri utiče na razvoj zelene ekonomije i postizanje ciljeva održivog razvoja. Crna Gora je odlučna u namjeri da slijedi globalni i evropski trend koji prepoznaje čistu energiju kao proizvod od posebnog značaja, a životnu sredinu kao jedan od najvažnijih resursa.
Realizacijom ovog projekta značajno smo obogatili fond učila i edukativnih kompleta iz oblasti proizvodnje energije iz obnovljivih izvora i energetske efikasnosti, tako da ćemo projekat nastaviti i u budućem periodu.
Projekat je realizovan u partnerstvu sa Crnogorskim savezom za tehničku kulturu “Politehnika”.