Primjeri seksualnog uznemiravanja učenika od strane zaposlenih, poput slučaja u podgoričkoj Gimnaziji, ukazuju na ozbiljan propust sistema u zaštiti djece i mladih, ostavljajući duboke traume, narušavajući sigurnost i dostojanstvo učenika, zbog čega je hitno potrebno osigurati mehanizme koji će ih zaštititi, umjesto da teret pravde snose sami, saopšteno je iz nevladine organizacije (NVO) Juventas.
Ukazali su da primjeri seksualnog uznemiravanja učenika od strane zaposlenih u obrazovnim ustanovama, poput slučaja u podgoričkoj Gimnaziji, nažalost nisu rijetkost.
„Ovi slučajevi jasno ukazuju na ozbiljan propust sistema u zaštiti djece i mladih, ostavljajući za sobom duboke traume, narušavajući sigurnost i dostojanstvo učenika. Umjesto da obrazovne institucije budu sigurno utočište za njihov razvoj, svjedočimo situacijama u kojima počinioci prolaze sa minimalnim sankcijama i ostaju dio sistema, dok se preispituju i stigmatizuju žrtve“, saopštili su iz NVO Juventas.
Iz Juventasa smatraju da posebno zabrinjava to što je direktorica Gimnazije pokušala odgovornost za neadekvatno reagovanje institucija na ovaj događaj prebaciti na oca djevojke Sare, dok je istovremeno dozvolila da se na pres konferenciji pročita saopštenje počinioca, koji je gnusni čin podveo pod “igru”.
„Niko od nas ne želi da se profesori na ovakav način “igraju” sa djecom i mladima. Ovakve “igre” moraju imati jasne zakonske posljedice. Naša odgovornost kao društva je da spriječimo svaki oblik zlostavljanja i uznemiravanja – u školama i šire“, navodi se u saopštenju.
Ukazali su na hrabrost bivše učenice Gimnazije, Sare, koja je otvorila ovu važnu temu.
„Njena staloženost, osviješćenost i spremnost da govori o svom iskustvu ukazali su svima nama na sistemsko nepovjerenje prema žrtvama seksualnog uznemiravanja, ali i na hitnu potrebu za promjenama. Ove promjene moramo zajedno graditi – kroz osnaživanje sistema zaštite djece, djelotvorne sankcije, edukaciju roditelja i nastavnika, kao i promociju sigurnog okruženja koje podstiče kritičko razmišljanje“, poručili su iz Juventasa.
Oni su kazali da iskustva uznemiravanja i zlostavljanja u obrazovnim ustanovama nisu nepoznata mnogima.
„Institucionalne prakse često favorizuju zaštitu počinilaca, dok žrtve ostaju marginalizovane i stigmatizovane. Ovo mora prestati. Djeca i mladi zaslužuju obrazovni sistem koji ih štiti, a ne koji okreće glavu od njihove patnje. Profesori, kao osobe od autoriteta, imaju moralnu i profesionalnu odgovornost da djeluju isključivo u interesu podrške i razvoja djece“, naveli su iz Juventasa.
Poručili su da svaki oblik zloupotrebe odnosa povjerenja mora biti strogo sankcionisan.
„Naša djeca moraju imati sigurno okruženje – od učionica do svih aspekata školskog života. Slučaj iz podgoričke Gimnazije otkrio je duboko ukorijenjene sistemske propuste. Minimalne sankcije za počinioce predstavljaju poniženje za žrtve i podršku kulturi nekažnjivosti. Institucije obrazovanja moraju jasno staviti do znanja da ovakvom ponašanju nema mjesta“, kazali su iz Juventasa.
Poručili su da borba za sigurno okruženje u školama nije samo borba protiv pojedinačnih počinilaca.