- Veliki broj Roma u Crnoj Gori i dalje nema lična dokumenta, obezbijeđene uslove stanovanja, socijalnu i zdravstvenu zaštitu. Nizak procenat obrazovanih Roma, nizak životni standard, visok procenat nezaposlenih i nedovoljna zastupljenost u političkom i javnom životu, samo su od neki od problema koje dodatno usložnjavaju proces integracije ovog naroda u crnogorsko društvo, napominju iz nevladinih oranizacija.
Oni ističu da još uvijek postoje opštine koje nisu usvojile lokalne planove akcije za integraciju Roma, a mali je i broj lokalnih samouprava koje imaju koordinatore za pitanja Roma.Veliku zabrinutost izazivaju i rezultati istraživanja koje je CEDEM sproveo u junu prošle godine, a koji ukazuju na izuzetno visok procenat diskriminacije i izraženu etničku distancu prema ovoj nacionalnoj zajednici.
- Iako je u prethodnoj godini zabilježen značaj napredak na polju obrazovanja, stanovanja, lične dokumentacije i informisanja, još uvijek ne možemo govoriti o suštinskoj i održivoj integraciji Roma u crnogorske društvene tokove, kažu pripadnici nevladinog sektora.
Imajući u vidu navedene probleme sa kojima se suočava romska populacija, ove nevladine organizacije pozivaju Vladu Crne Gore, lokalne samouprave, Nacionalni Savjet Roma, romske nevladine organizacije, kao i sve druge organizacije koje se bave pitanjima od značaja za Rome, da zajedničkim naporima rade na poboljšanju položaja ove populacije i svojom saradnjom daju primjer zemljama u regionu, ali i da pošalju poruku međunarodnoj zajednici da Crna Gora ima političku volju i kapacitete da obezbijedi napredak za romsku zajednicu u svim oblastima života.
- Posebno ističemo potrebu za ohrabrivanjem Romkinja, koje su najugroženija kategorija ovog stanovništva i kojima treba pružiti šansu za obrazovanje i obezbeđivanje osnovne egzistencije. U narednoj godini, posebno očekujemo da Vlada uloži potrebne napore na obezbjeđivanju održivosti romskog civilnog društva, prije svega kroz afirmaciju i podršku romskih projekat, zaključuje se u saopštenju.
foto: montenews.me