Izdavačka kuća Ambo Antos sa sedištem u Amsterdamu obavijestila je imejlom vlasnike i da će prekinuti štampanje i potvrdila da je trebalo zauzeti kritičniji odnos o temi, prenose izraelski mediji izvještaje agencije Rojters.
U poruci je navedeno da se čekaju odgovori istraživača na pitanja koja su iskrsla.
Pieter van Tvisk, jedan od eksperata koji se citira u knjizi, je rekao da je istraživački tim u potpunosti iznenađen porukom.
U knjizi „Izdaja Ane Frank: Zastareli slučaj istrage“ (The Betrayal of Anne Frank: A Cold Case of Investigation“) izdatoj 18. januara, a zasnovanoj na anonimnom pismu poslatom Aninom ocu Otu se tvrdi da je član Jevrejskog savjeta, kojeg su imenovali nacisti, dao adrese Jevreja koji se kriju od Njemaca u zamjenu za svoju slobodu.
Među tim adresama, kako tvrde istraživači, bilo je i adresa kancelarije Ota Franka, gdje je bilo porodično sklonište.
Džon Goldsmit, predsjednik Fonda Ane Frank u Bazelu, je izjavio za švajcarski list Blisk am Zontag da ta tvrdnja nije dovoljno osnovana i da se graniči sa „teorijom zavjere“, te da ne doprinosi otkrivanju istine, već konfuziji i uz to je puna grešaka.
„Sada je glavna izjava: Jevrejin izdao Jevreje. To ostaje u sjećanju i uznemirujuće je“, rekao je Goldsmit.
Rođaci notara Arnolda van den Berga su takođe kritikovali istragu, rekavši da je nevin i da su uznemireni njegovom reputacijom i povrijeđeni optužbama.