Dodaje da se od 1975. godine broj stanovnika na svakih 12 godina povećavao za milijardu. Ukazuje da sa jedne strane svijeta - u Africi i Aziji, imamo veliku stopu rađanja, dok je u Evropi na djelu depopulacija.
"Jedan od faktora koji je uticao na tako brz rast broja stanovnika je što su stope rađanja dugo ostale visoke u većem dijelu čovječanstva, mnogo više od one proste reprodukcije koja je potrebna za obnavljanje stanovništva", navodi on.
Dodaje da stvari nijesu tako jednostavne, jer na drugoj strani, na primjer u Evropi, imamo pad nataliteta, uslovljen, kako kaže, znatno različitim i zahtjevnijim načinom života, odnosno činjenicom da je ekonomska i psihološka cijena djeteta mnogo viša nego prije 30 godina.
"I kada znate da je to priča u Evropi, a na drugoj strani imate pritisak jeftine radne snage, mlado stanovništvo u Aziji, to su procesi koji se odvijaju, imate ogromne migracije", naveo je Nikitović.
Upitan da li je planeta prenaseljena, on kaže da je prva milijarda bila početkom 19. vijeka i da je već tada pokrenut narativ o prenaseljenosti.
"Stvari su se dramatično promijenile sa industrijskom i zdravstvenom revolucijom i to je izazvalo neviđeni rast", rekao je Nikitović.
Dodaje i da problem limitiranosti resursa je nešto što postoji, ali imamo i nove izvore energije.
Danas se rodio osmomilijarditi stanovnik na zemlji, što su UN predvidjele da će se desiti na današnji dan. Simbol osmomilijarditog stanovnika na zemlji postala je beba rođena u Manili.
Kako prenose lokalni mediji Vinis Mabansag, koja je rođena u dr Hoze Fabela Memorial Hospital u Tondu 15. novembra, odabrana je da bude osammilijardita osoba na svijetu, prenosi GMA News.