U domovima zdravlja u Podgorici nema dovoljno ginekologa, požalile su se pacijentkinje Portalu Analitika, ističući da iz tog razloga ne mogu da zakažu termine za pregled te da na njega čekaju mjesecima.
Iz Doma zdravlja ovim povodom su nam saopštili da teritoriju cijelog glavnog grada trenutno pokrivaju samo četiri ginekologa, od ukupno dese, koliko je ih zaposleno u toj zdravstvenoj ustanovi.
Ostali su, kako nam je potvrđeno, na odmorima ili bolovanjima.
“Broj ginekologa koji je zaposlen u Domu zdravlja Glavnog grada je deset. Troje kolega je na bolovanju, jedan na porodiljskom i dvoje na iznenada otvorenenim bolovanjima prošle i ove nedjelje. U tri različita objekta: Blok 5, Studentska poliklinika i Stari Aerodrom po jedan ginekolog planirano je odsutan zbog godišnjeg odmora. Ovo je razlog zašto trenutno rade četiri ginekologa a od sljedeće nedjelje biće ukupno pet”, kazala je za Portal Analitika načelnica organizacione cjeline Doma zdravlja Podgorica, spec. ginekologije i akušerstva, endokrinolog, dr Željka Stevović.
Pacijenti se primaju po prioritetu
I ona nam potvrđuje ono što odavno slušamo - ljekara nema dovoljno.
“S obzirom na to da je norma izabranog doktora 8.000 registrovanih pacijenta jasno je da je to nedovoljan broj ginekologa na grad koji raste a broj ginekologa uprkos dodjeli specijalizacija je ostao gotovo isti, tačnije bilo nas je devet i prije 10-15 godina, a sada nas je deset”, pojašnjava Stevović.
Tako ispada da ko nema novca da plati privatno, na pregled u Domu zdravlja moraće da čeka.
“Na zakazani redovni pregled kod izabranog doktora čeka se oko dvije sedmice i naravno primaju se pacijenti po prioritetu sa tegobama bez čekanja”, ističe Stevović.
Ona pojašnjava i kakva je procedura kada je riječ o zakazivanju pregleda trudnicama.
“Trudnice koje vode trudnoću kod izabranog doktora zakazuju preglede na četiri do šest nedjelja što je u skladu sa protokolima. Jedan dio trudnica svojevoljno vodi trudnoću privatno i kod nas dobiju preporuku za potrebnu dijagnostiku i terapiju”, kaže Stevović.
I dok pacijenti koji su se obratili Portalu Analitika tvrde da na pregled čekaju i mjesecima, iz Doma zdravlja negiraju te navode.
“Na osnovu gore navedenog netačna je informacija da neko čeka mjesecima na pregled a posebno ne tako osjetljiva kategorija kao što su trudnice čiji se pregledi planiraju a sve promjene stanja se primaju odmah”, tvrdi Stevović.
Ljekari iz podgoričkog Doma zdravlja ordiniraju i u objektima u dvije novoosnovane opštine - Tuzima i Zeti.
“Dom zdravlja Glavnog grada pokriva prekovremenim i dopunskim radom ambulante u Zeti i Tuzima koje za sada rade jednom nedjeljno”, ističe Stevović.
Od naredne godine očekuju da ginekološki tim bude veći
Pojašnjava da imaju i specijalizante, pa očekuju da će već od naredne godine ginekološki tim Doma zdravlja biti veći.
“U toku pandemije za Dom zdravlja Glavni grad četvoro kolega je dobilo specijalizaciju iz ginekologije koja traje četiri godine. Očekujemo da neko od kolega završi i počne sa radom krajem sljedeće godine. U toku su konkursi za nove specijalizacije i opet će biti raspisana ginekologija”, zaključuje Stevović.