Ovakva percepcija je i izraz pogrešnog shvatanja uloge i značaja međunarodne zajednice za naša unutrašnaj politička pitanja. Isto tako, mnogi su imali i pogrešnu predstavu da je bivša vlast uživala nepodijeljenu podršku iste te međunarodne zajednice i da je bila jedini garant stabilnosti u regionu.
Sa ove vremenske distance lakše je uočiti da sve nije bilo baš tako, jer je Evropa, prije svega, uočavala sve slabosti nepromjenjive vlasti pune tri decenije. Uočavala je mnogo više nego što smo mi i mislili, simuliranje neophodnih reformi na agendi evropskog puta i nespremnost izgradnje nezavisnih državnih institucija koje bi se ozbiljnije pozabavile sa svim negativnim pojavama u društvu i državi, prije svega u oblasti vladavine prava.
Razlog ravnodušnosti, a onda i podrške novim vlastima treba tražiti i u opravdano mirnom priznanju izbornog rezultata i za mnoge od njih iznenađujuće brzoj i demokratskoj predaji vlasti izbornim pobjednicima.
Danas, kada su na udaru nove vlasti i najveće tekovine našeg društva i države, njen identitet i građanski karakter, mnogi se zabrinuto pitaju, vidi li to međunarodna zajednica i hoće li to zaustaviti?
Naravno da sve vidi ii sve zna. Znaju oni dobro da je ova vlast dovedena uz omoć Srpsko-Ruskog uticaja i miješanja. Znaju da je čitav projekat izveden uz pomoć Srpske crkve koja je bez skrivanja formirala ovu vladu. Uočavaju svu nesposobnost novih vladalaca i dobro znaju da postoji čvrsta i direktna veza između projekta "Srpski svet" i ovoga što nam se dešava u Crnoj Gori.
Ali dok god se stvari u Crnoj Gori budu rješavale u miru i nova vlada deklarativno bude na evropskom putu, postojat će rezervisanost i ravnodušnost međunarodne zajednice. Nije realno očekivati njihovo miješanje u unutrašnja pitanja Crne Gore, osim u očekivanim kritikama, usporavanju, ionakoko usporenog puta ka EU, do njegovog zaustavljanja, zbog sve očiglednijeg ponašanja naših novih vladalaca, suprotnog demokratskim standardima.
Nije realno očekivati ozbiljnije miješanje međunarodne zajednice i dok god ćuti naš Ustavni sud po ozbiljnim prigovorima da je nova vlast izgubila svoj legitimitet zbog kršenja Ustava.
Zbog lakšeg razumijevanja, važno je da se podsjetimo kakav je bio odnos međunarodne zajednice prema obnovi crnogorske nezavisnosti. Nametanjem presedana i antidemokratskog standarda da obnovu državnosti možemo ostvariti sa 55% podrške na najubjedljivi način su demonstrirali odnos prema ovoj maloj slobodarskoj zemlji.
Tada smo dobro znali DA OD NAS SAMIH SVE ZAVISI i uspjeli smo. I sada moramo dobro znati da samo od nas zavisi i ponovo ćemo uspjeti.
Uvjeren, da mnogo ozbiljnija većina voli i poštuje ovu zemlju, od onih koji bi željeli da je više nema, da je ta većina i ozbiljnija od one iz vremena referenduma, siguran sam da ćemo i ovoga puta znati da je sačuvamo, ali dobro moramo shvatiti da OD NAS SVE ZAVISI !