
Dvodnevnom promotivnom turom za medije i posjetom najmanjem vinskom regionu u Evropi, vinariji u nikšićkom selu Nudo, a potom obilaskom Kolašina i džip turom po Bjelasici, Nacionalna turistička organizacija Crne Gore obilježila je Svjetski dan turizma.
Direktorica NTO Ana Tripković-Marković tom prilikom kazala je da poslije pandemije mnoge destinacije treba da razmisle o načinu na koji će se turizam razvijati u budućnosti.
“U kontinuitetu radimo na dodatnom promovisanju sjevernog dijela Crne Gore. Uradili smo mnogo, preko 600 turoperatora i posjeta novinara ovom dijelu zemlje”, istakla je Tripković-Marković.
Veliki dometi najmanjeg vinskog regiona u Evropi
Najmanji vinski region Evrope smješten je u nikšićkom selu Nudo. Selo “ušuškano” između kamenitih planina i brda, ispod obronaka Bijele gore, sa mediteranskom klimom, idealno je za vinogradarstvo, ali i turizam.
“Ovo je malo, ali prelijepo selo na granici sa Hercegovinom, koje je do početka rada vinarije bilo zapostavljeno, mada ima velike potencijale, kako turističke, tako i kulturno-istorijske. Nalazimo u najmanjem vinskom regionu u Evropi. Četiri stotine puta smo manji od najmanjeg francuskog vinskog regiona. Ponosni smo što smo nikšićki kraj uspjeli da vratimo na vinsku mapu Evrope”, kazala je predstavnica vinarije Dabović, Andrijana Dabović.
Kako kaže, vina iz ovog sela pronašla su put širom Evrope.
”Prepoznati smo po ,,Žilavci”. Jedina smo vinarija u Crnoj Gori koja proizvodi tu vrstu vina iz razloga što sorta vinove loze žilavka, zahtjeva izuzetno krševito, osunčano zemljište”, ističe Dabović.
Sertifikati za osam domaćinstava
Povodom Svjetskog dana turizma, uručena su i priznanja seoskim domaćinstvima: „Prapratine“ iz Mojkovca,“ Kobil do“, „Veliki lug“ i „Etno House Đurđevina“ iz Kolašina, „La nostra Casa“ sa Žabljaka, „Samelova koliba“ iz Plava, „Kraljska koliba“ iz Andrijevice i „Kuća Kljajića“ iz Berana.
“Povodom Svjetskog dana turizma odlučili smo da nagradimo osam seoskih domaćinstava i da im dodijelimo priznanja za uspješan rad i doprinos turističkom prometu, odnosno za postignuti kvalitet u poslovanju”, kazala je generalna direktorica Direktorata za razvojne politike u turizmu u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma Aleksandra Gardašević-Slavuljica.
Irena Jovanović predstavnica „Etno House Đurđevina“ kaže da je nagrada podstrek za njihov trud.
“Kuću smo dobili u nasljedstvo, stara je 130 godina. Moj suprug, ja i naša djeca smo godinama ulagali, renovirali kuću i pokušali da pokažemo da Crna Gora nije siromašna zemlja, već bogata turiznom i istrijom”, kazala je Jovanović.
Gordana Dulović iz seoskog domaćinstva „Veliki lug“ ističe da se na njihovom imanju vrijedno radi. Kako kaže, dan im počinje u pet ujutru, a nekada “radno vrijeme” potraje i do ponoći.
”Nije lako rukovoditi seoskim domaćinstvom, bavimo se i poljoprivredom i stočarstvom, moramo i da dočekujemo goste, sve to nije lako, ali uz veliku volju, želju, trud i rad sve se stigne”, kazala je Dulović.
U grahovskom selu Nudo nalazi se i porodična kuća Save Kovačevića, koju smo ovom prilikom obišli. U domu narodnog heroja koji je sagrađea prije više od 100 godina, pod istim krovom stasale su tri generacije koje su ostavile živote u jednom danu tokom bitke na Sutjesci za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Kad jesen zamiriše
Nakon Nudola, novinarske ekipe imale su priliku da upoznaju i kolašinski kraj. Tokom dvočasovne vožnje do vrha Zekova glava, nemoguće je ne ostati nijem pred ljepotama Bjalesice “okupane” maglom.
Sa Zekove glave, kada nema magle, kako kaže jedan od naših vodiča, pruža se fantastičan pogled na Pešića jezero.
Kad jesen zamiriše, a planinu obuzme šarenilo boja, od zelene, žute, preko braon do crvene, i hladan vjetar zafijuče, dok obraze štipa prva hladnoća, Bjelasica zablista u nekom magičnom sjaju.
Na ovoj planini i krajem septembra, bez obzira na hladnoću, moglo se sresti po koje stado ovaca ili i ergela konja.
Posljednih godina, kako su objasnili vodiči, sve veće je interesovanje stranih turista za ovaj kraj.