Politika

Zasijedao Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu

Nacrt izmjena Zakona o finansiranju političkih subjekata i kampanja imaće do 9. aprila

U Skupštini je u toku sedma sjednica Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu.

Nacrt izmjena Zakona o finansiranju političkih subjekata i kampanja imaće do 9. aprila Foto: SCG
Portal AnalitikaIzvor

Sjednica slijedi nakon zastoja uslovljenog blokadom rada Skupštine, a prisustvuju joj predstavnici i vlasti i opozicije.

Na početku sjednice, govoreno je o nacrtu izmjena Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.

"S obzirom na to da ovdje govorimo o reformama, nama treba reformski, a ne izmijenjeni zakon", kazao je Nikola Rakočević (DPS).

Više članova odbora problematizovalo je to što su nakon prethodne sjednice odbora, održane u oktobru, u tekst naknadno unošene izmjene.

"Ako se nastavi sa političkim marifetlucima kakve smo imali u ranoj fazi rada ovog odbora - nećete imati podršku opozicije", istakao je Mihailo Anđušić (DPS).

Dragan Koprivica iz Centra za demokratsku tranziciju kazao je kako novi zakon treba da promijeni loše političke prakse i da poveća transparentnost.

"Bojim se da smo ušli u istu logiku kao kad su pravljeni IBAR zakoni. Tada smo, da bismo ispunili određene zahtjeve EU i dobili IBAR, napravili par površnih zakona koje ponovo mijenjamo. Nije prošlo godinu, a najveći dio tih zakona opet je u fazi promjena", naveo je on.

Boris Mugoša (SD) zamolio je ostale članove da više ništa ne dogovaraju mimo radne grupe.

"Ja ne znam koji su to sastanci političkih partija na kojima dodajete nešto ovom zakonu. Molim vas da to više ne praktikujemo", kazao je on, a sa tim se saglasio i Admir Adrović (BS).

Jelena Kljajević (DNP) smatra kako je zakon reformski, dok Ana Novaković-Đurović (URA) naglašava da je problem u radu odbora to što nema pravila rada.

"Imamo veliki problem u koordinaciji i načinu rada. Imali smo radnu grupu, koja je trebalo da izradi ovaj zakon, ona je radila intenzivno. I logično je da rad te grupe neko predstavi ovom odboru i da se izjasnimo o nacrtu. Mi se potpuno gubimo, ne znamo ko se sa kim sastaje. Nemojte da privatizujete rad ovog odbora", rekla je ona.

Nikola Rovčanin (Demokrate) ukazao je kako je potrebno odrediti rokove koji se odnose na rad odbora.

Dušan Drakić (ASK) kazao je kako je u zakonu potrebno detaljnije razraditi oblast ograničenja budžetskih sredstava u izbornoj kampanji.

"Tu treba naći srazmjeru, neke stvari treba pooštriti, neke i smanjiti. Moramo i jasno odrediti šta je funkcionerska kampanja", dodao je on.

Profesor Zlatko Vujović kazao je da ga brine dinamika, te je kazao kako zakon što prije treba staviti na javnu raspravu, kako bi ona trajala duže.

"Ne shvatam zašto u isto vrijeme ne formiramo više radnih grupa, kako bi ljudi odmah počeli da rade i na ostalim zakonima. U suprotnom se bojim da ne možemo završiti do kraja godine", naglasio je on.

Nacrt će utvrditi do 9. aprila, a nova sjednica slijedi do 15.

Nakon toga, usvojena su jednoglasno dva zaključka.

Prvi zaključak je da devetog aprila bude upriličen sastanak radne grupe, tokom kojeg će biti razmotrene sugestije civilnog sektora, akademske zajednice i institucija vezane za nacrt zakona.

Tog dana će, kako je najavio Rakočević, biti utvrđen konačan nacrt imjena Zakona i finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja. 

Istovremeno, do tog datuma je civilnom sektoru dat rok da preda mapu puta koja podrazumijeva formiranje radnih grupa za rad na preostalim zakonima u okviru izborne reforme.

Drugi zaključak je da do 15. aprila bude zakazana sjednica odbora na kojoj će biti utvrđen nacrt izmjena Zakona i finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja i biti poslat na javnu raspravu.

Portal Analitika