Društvo

Održana Međunarodna konferencija „Upotreba tehnika i pomoćnih alata za zaštitu i zdravlje na radu u poljoprivredi“

Odobrena 43 projekta, učestvuje 49 crnogorskih partnera

U okviru projekta SAGRI – Zdravlje i zaštita na radu u poljoprivredi, finansiranog kroz Interreg IPA South Adriatic Program, u Podgorici je od 25–27. marta 2025. održana trodnevna međunarodna konferencija posvećena unapređenju zaštite i zdravlja na radu (ZZNR) u poljoprivredi, kao dijela šireg napora da se u regionu stvore sigurniji i dostojanstveniji uslovi za rad u sektoru poljoprivrede.

Odobrena 43 projekta, učestvuje 49 crnogorskih partnera Foto: ICT Cortex
Portal AnalitikaIzvor

Događaj je okupio više od 30 učesnika iz Crne Gore, Albanije i Italije – predstavnike institucija, inspekcija, poljoprivrednih kompanija, akademske zajednice, stručnjaka iz oblasti ZZNR i međunarodnih organizacija.

Konferenciju je otvorila Milena Aković, direktorica marketinga ICT Cortex-a, uz prisustvo predstavnica iz Ministarstva evropskih poslova i Ministarstva finansija Crne GoreU uvodnim obraćanjima istaknut je značaj međusektorske i regionalne saradnje, naročito u kontekstu sve većih izazova u oblasti bezbjednosti hrane, klimatskih promjena i modernizacije poljoprivrede.

Načelnica FLC Direkcije Ministarstva finansija, Kana Tomašević, govorila je o važnosti učešća i benefitima projekata za crnogorske institucije. 

Kako je istakla, programi prekogranične saradnje doprinose ekonomskom, društvenom i teritorijalnom razvoju pograničnih područja, ali i izgradnji kapaciteta lokalnih vlasti i zainteresovanih strana za korišćenje strukturnih i investicionih fondova okviru teritorijalne saradnje kao bitne komponente kohezione politike. Oni su tu, kako je kazala, da pomognu stanovništvu u pograničnim oblastima u promovisanju održivog privrednog društvenog razvoja, uz zajedničke napore pri rješavanju zajedničkih problema, da obezbijede efikasne i sigurne granice i promovišu zajedničke akcije u koje su uključeni lokalni učesnici iz pograničnih oblasti. 

“Nova finansijska perspektiva, u koju smo zagazili, temelji se na naučenim lekcijama iz prethodnih perspektiva IPA 2007-2013 i IPA 2014-2020, u cilju osiguravanja dalje, nesmetane realizacije definisanih ciljeva i prioriteta, koji su u skladu sa strategijom proširenja EU i strateškim ciljem Crne Gore u vezi sa budućim članstvom Evropskoj uniji. Osim što našim građanima sasvim izvjesno donosi nove značajne dobrobiti, sprovođenje Interreg projekata nas dodatno približava evropskim vrijednostima i standardima i unapređuje kapacitete crnogorskih institucija i korisnika. Crna Gora je, iako najmanja država u regionu, u prethodnom periodu sprovela značajan broj prekograničnih projekata, što potvrđuje da valjano koristimo raspoloživa sredstva i mogućnosti koje ovi programi pružaju”, kazala je Tomašević.

Ona je istakla spremnost Ministarstva finansija da i u ovoj finansijskoj perspektivi bude pouzdan partner i podrška svim korisnicima u implementaciji njihovih projekata.

Ispred Ministarstva evropskih poslova obratila se Slađana Pešić, National Contact Point za Interreg IPA CBC Italy-Albania-Montenegro.

“Projekat SAGRI upravo ima za cilj da poboljša uslove rada poljoprivrednika i zaposlenih u poljoprivredi kroz usvajanje smjernica za zaštitu i zdravlje na radu. Ovo je od suštinskog značaja ne samo za dobrobit radnika, već i za održivost i produktivnost cijelog sektora. Kroz zajedničke napore, možemo stvoriti sigurnije radno okruženje i osigurati zdraviju budućnost za sve koji rade u poljoprivredi, u skladu sa relevantnim direktivama Evropske unije”, kazala je Pešić.

Program Južni Jadran je, kako je navela, jedan od lidera među programima evropske teritorijalne saradnje kada je u pitanju proces kapitalizacije, jer daje priliku korisnicima da rezultate ostvarene u ranijim projektima prenesu u nove geografske, društvene i ekonomske kontekste. 

“Posebno nas raduje što smo kroz ovaj poziv usmjeren na projekte manjeg obima uspjeli da podržimo nove korisnike, kao što je ICT Cortex, koji donosi dragocjenu ekspertizu u oblasti digitalne transformacije i inovacija. Uloga ICT Cortexa u ovom projektu je od posebne važnosti, s obzirom na to da je ova organizacija nedavno sprovela istraživanje i procjenu poljoprivrednog sektora i njegovih potencijala u Crnoj Gori.Ovaj program nudi i brojne druge mogućnosti za jačanje saradnje institucija i organizacija iz italijanskih regija Pulja i Molize, Albanije i Crne Gore. U okviru nedavno završenog standardnog poziva, odobrena su 43 projekta ukupne vrijednosti 41 milion eura, u kojima će učestvovati 49 crnogorskih partnera sa budžetom od preko 11 miliona eura”, istakla je Pešić.

Ona je najavila brojne nove mogućnosti prekogranične i transnacionalne projekte u narednom perioidu i istakla da je drugi poziv za projekte u okviru Interreg IPA programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora, ukupne vrijednosti oko 30 miliona eura, raspisan 6. marta i biće otvoren do 6. Juna. Pozvala je zainteresovane organizacije i institucije da se upoznaju sa sadržajem poziva i pridruže informativnim sesijama koje Ministarstvo evropskih poslova, u saradnji sa kolegama iz partnerskih država, organizuje 2. aprila u Podgorici i 3. aprila u Budvi.

U okviru uvodnog panela, učesnici su imali priliku da se detaljno upoznaju sa važećim zakonodavnim okvirom u oblasti zaštite i zdravlja na radu. Predstavnici Ministarstva rada, zapošljavanje i socijalnog dijaloga, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore, Inspekcije zaštite i zdravlja na radu i Udruženja zaštite na radu CG predstavili su nacionalne propise, institucionalne nadležnosti i izazove u njihovoj primjeni, dok su partneri iz Albanije i Italije izložili iskustva i primjere dobre prakse iz svojih zemalja.

Mišel Dinelli, predstavnik krovne evropske institucije za zaštitu i zdravlje na radu – EU-OSHA, ukazao je na ključne korake koje zemlje kandidati treba da preduzmu kako bi se postigla usklađenost sa Direktivama 2009/104/EC i 2009/128/EC, kao i sa Konvencijom 184 Međunarodne organizacije rada. 

“Njegove sugestije predstavljaju važnu smjernicu za ispunjavanje obaveza koje čine odlučujuća mjerila za zatvaranje Poglavlja 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj, i Poglavlja 19 – Socijalna politika i zapošljavanje, u procesu pristupanja Evropskoj uniji”,saopštili su organizatori. 

Konferencija je, dodaju, omogućila sveobuhvatan uvid u stanje ZZNR u poljoprivrednim kompanijama iz tri partnerske zemlje. 

“Poseban fokus bio je na digitalnim alatima i tehničkim rješenjima koja mogu unaprijediti bezbjednost na terenu. Učesnici su kroz grupni rad analizirali usklađenost sa regulativama, identifikovali postojeće rizike i izrađivali modele procjene rizika. Ovi nalazi činiće osnovu zajedničkog dokumenta sa preporukama i smjernicama za unapređenje ZZNR u poljoprivredi”, navode u saopštenju.

U okviru konferencije predstavljen je i dokument Analiza stanja zaštite i zdravlja na radu u poljoprivredi u Crnoj Gori, zajedno sa pratećim Smjernicama za prevenciju rizika, izrađen na osnovu terenskih posjeta i intervjua sa deset poljoprivrednih kompanija, kao i uvida u regulatorni okvir i praksu u zemlji. 

“Dokument predstavlja važan korak ka sistemskom pristupu unapređenju ZZNR, sa preporukama usklađenim sa EU direktivama i međunarodnim standardima. Diskusije su otvorile i važna sistemska pitanja – poput nedostatka specijalizovanih inspektora, nepostojanja Zavoda za medicinu rada u Crnoj Gori i nedovoljne saradnje između sektora rada i poljoprivrede. Uprkos izazovima, predstavnici kompanija pokazali su visok nivo spremnosti za promjene, ističući potrebu za edukacijom zaposlenih, bolju kontrolu upotrebe pesticida, digitalne evidencije povreda i specijalizovane obuke za sezonske radnike”, stoji u saopštenju.

U okviru konferencije organizovana je i terenska posjeta kompaniji „13. Jul – Plantaže“, tokom koje su učesnici mogli sagledati primjenu ZZNR mjera u velikom vinogradarsko-vinarskom kompleksu. 

“Ova posjeta omogućila je razmjenu iskustava i uvid u dobre prakse koje već postoje u sektoru. Konferencija je zaključena zajedničkom sesijom u kojoj su predstavljeni zaključci i naredni koraci projekta SAGRI. Poseban akcenat biće stavljen na izradu smjernica za unapređenje ZZNR u poljoprivredi, koje će se temeljiti na prikupljenim podacima i iskustvima iz Crne Gore, Albanije i Italije”, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika