Društvo

Održana regionalna konferencija o prikupljanju i zaštiti podataka

Izvor

Konferencija je bila fokusirana na prikupljanje podataka i zaštitu podataka. Tokom konferencije su predstavljenii rezultati analize trenutne situacije sprovedene u okviru ekspertske radne grupe za prikupljanje i zaštitu podataka, nakon čega je o njima vođena diskusija. Dalja pitanja o kojima se diskutovalo su važnost zaštite podataka u prikupljanju i procedurama obrade podataka, različiti modeli za prikupljanje tužilačkih i pravosudnih statistika kao i preporuke koje je dala ekspertska radna grupa za prikupanje podataka i zaštitu podataka.

Na konferenciji su učestvovali predstavnici tužilaštava, ministarstava pravde, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća i nacionalnih agencija za statistiku iz zemalja-korisnica (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Kosovo*, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, Srbija). U uvodnom govoru su gđa Penn-Te Strake, članica Odbora glavnih tužilaca Holandije, g. Terstegen, direktor za evropska pitanja i međunarodnu saradnju u Ministarstvu bezbjednosti i pravde Holandije, g. Lukaš Stary, EUROJUST, i g. Meyer, menadžer projekta za Zapadni Balkan, poželjeli dobrodošlicu svim učesnicima, predstavili svrhu konferencije i pozvali na otvoreni dijalog o temi. Naglašeno je da je izgradnja međusobne saradnje pune povjerenja ključni faktor uspjeha u borbi protiv organizovanog kriminala i korpucije preko državnih granica, čemu doprinosi ovaj projekt. Predstavljeni su modeli sistema za menadžment predmeta u prekograničnoj saradnji iz Holandije i EUROJUST-a. Diskutovano je o mehanizmu za monitoring i evaluaciju Regionalnog vijeća za saradnju kao i o međusobnoj povezanosti prikupljanja podataka i zaštite podataka drugih regionalnih projekata i struktura. Glavni zaključci su bili da je neophodna tijesna saradnja tužilaštava sa nacionalnim agencijama za zaštitu podataka, kako bi se povećao stepen zaštite podataka kao preduslov za pojačanu saradnju i razmjenu podataka sa EUROJUST-om i drugim zemljama članicama EU. Dodatno će u okviru projekta biti podržane konkretne aktivnosti na nacionalnom i regionalnom nivou kako bi se pospješio proces vođenja pravosudnih statistika, prikupljanja podataka, procesiranja podataka, prekograničnog dijeljenja podataka i akata i odgovarajuće povezivanje sa zaštitom podataka.

Opšti cilj projekta (čiji je ukupan budžet 5.263.158 eura) je da doprinese unapređenju prekogranične i međunarodne pravosudne saradnje u zemljama korisnicama (Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Kosovo, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, Crna Gora, Srbija) na istraživanju i procesuiranju prekograničnog kriminala, naročito organizovanog kriminala i korupcije. Specifični cilj je jačanje operativnih kapaciteta i mogućnosti kancelarija generalnih/državnih/javnih tužilaštava u zemljama korisnicama da procesuiraju i istražuju prekogranični organizovani kriminal i povezane slučajeve privrednog i finansijskog kriminala i korupcije. Projekt je usmjeren na generalna/državna/javna tužilaštva u zemaljama Zapadnog Balkana, ali konačni korisnici su državljani zemalja korisnica i drugi pogođeni organizovanim kriminalom koji potiče sa Zapadnog Balkana.

Projekat implementiraju Center for International Legal Cooperation (CILC) i Deutsche Gesellschaft fűr Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ).

Portal Analitika