U zborniku su zastupljeni radovi 11 autorki/a iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore u kojima se analizira savremeno žensko pismo nastalo unutar
nacionalnih književnosti kojima pripadaju, ispituje odnos ženske poetike i savremene stvarnosti te se upućuje i na nove komparativne mogućnosti pristupa ženskoj estetici iz transistorijske i transnacionalne perspektive. Glavni je cilj ove studije ukazati na potencijal ženskog pisma da podstakne kulturno-kritički dijalog i dekonstrukciju diskurzivnih praksi koje generišu nejednakosti i ugnjetavanja, te da novi ženski glas pridruži ne samo politici roda nego i drugim oblicima društveno-političke borbe za ravnopravnost kako na lokalnom tako i na globalnom nivou.
Zbornik je podijeljen na tri segmenta: Konstrukcija ženskog subjektiviteta u prozi i poeziji i feministička poetika tijela; razmatranje djela anglofonih autorki kroz koji se ispituje odnos identiteta i diskurzivne prakse i ukazuje na nužnost istorijskog i žanrovskog revizionizma iz ženske, odnosno etničke ženske perspektive.
Treći dio ovog zbornika, naslovljen „Kulturno mapiranje ženskog pisma“, razmatra problematiku književnog kanona, intertekstualnosti i lične i društvene ideologije u ženskom književnom tekstu.
Autorke čija se književna djela kroz pomenute perspektive analiziraju su Vesna Parun, Vesna Goldsvorti, Dubravka Ugrešić, predstavnice savremene crnogorske pjesničke i prozne scene, književnice koje su iz irskog, britanskog i američkog književnog konteksta (Elis Voker, Džori Grejem, Kerol En Dafi, Emer Martin, Lesli Marmon Silko, Gilian Flin).
O ovome zborniku govorile su Dragana Kršenković Brković i Aleksandra Nikčević-Batrićević.