Turizam

Očekujemo još više turista iz EU

Izvor

I tokom 2012. godine turistička kretanja će se u velikoj mjeri odvijati pod uticajem ekonomske krize. Polazeći od takve premise, prilikom definisanja ekonomske politike Crne Gore za 2012. godinu, vodilo se računa da se ne postave ciljevi koji - ne mogu biti realizovani. Zato se očekuje da će broj realizovanih noćenja tokom 2012. godine, biti veći za dva odsto, a prihodi od turizma veći za oko tri odsto, u odnosu na 2011. godinu. Moja očekivanja su, svakako, optimistična i vjerujem da će projektovani ciljevi biti premašeni, kazao je u intervjuu za Portal Analitika ministar održivog razvoja i turizma Predrag Sekulić.

On je podsjetio da prognoze Svjetske turističke organizacija pri Ujedinjenim nacijama (UNWTO), ozvaničene na Svjetskoj turističkoj berzi (WTM) u Londonu, u novembru prošle godine, prema kojima će rast međunarodnih turističkih dolazaka iznositi od tri do četiri odsto.

Snijeg produžava sezonu: Iza nas su tri nedjelje izuzetnih vremenskih nepogoda, koja su potpuno izolovale mnoge krajeve Crne Gore. 29sekulic2vSniježne padavine su, umjesto većeg broja gostiju u zimskim turističkim centrima, donijele nevolje koje će se, sasvim sigurno, odraziti i na zimsku sezonu. No, ministar Sekulić s optimizmom gleda na te nevolje i njihove posljedice.

- S obzirom na više nego dovoljnu količinu snijega u zimskim centrima, u planu je da se tokom marta i aprila mjeseca organizuju vikend-aranžmani za grupe i individualne goste, što će, u određenoj mjeri, ublažiti aktuelne negativne efekte, ali i doprinijeti produženju trajanja zimske sezone, ističe Sekulić, napominjući da su, prema informacijama iz Direkcije za saobraćaj, evidentirana izvjesna određena šteta na putnoj infrastrukturi, čiji će se obim znati tek nakon analiza stanja, kada se za to stvore uslovi na terenu.

- Ipak, i sada se može procijeniti da će oštećenja biti sanirana blagovremeno i neće uticati na odvijane predsezone – tvrdi Sekuluć.

Još više turista iz zemalja EU: Od glavne, ljetnje turističke sezone, ministar održivog razvoja i turizma očekuje veći broj turista, prije svega, iz zemalja Evropske unije, čime bi se nastavio prošlogodišnji trend.

- Promjena strukture turističke tražnje rezultirala je i sve većim učešćem noćenja turista koji dolaze iz ekonomsko stabilnijih destinacija. Tako je u 2011. ostvareni broj noćenja gostiju iz Velike Britanije za 20,9 odsto i Njemačke za 20,4 odsto veći u odnosu na godinu ranije, što ide u prilog konstataciji da se povećava broj boljeplatežnih turista – kaže on i potcrtava da je broj noćenja koje su ostvarili turisti iz zemalja EU veći za 6,8 odsto.

Istina, u 2011. godini je povećan i broj noćenja turista koji dolaze iz Srbije, ali - samo za 0,6 odsto.

- Uz zadržavanje prometa sa Srbijom na istom nivou, ima prostora za veći promet sa ostalim emitivnim turističkim tržištima, u cilju produženja sezone, i smanjenja sezonalnosti u poslovanju turističke privrede, odnosno velike razlike između špica sezone, s jedne, i predsezone i postsezone, s druge strane – procjenjuje Sekulić.

Benefiti raznovrsne ponude: Kada je riječ o dugoročnim planovima, ministar Sekulić ističe da se ostaje na ranije definisanom strateškom cilju da Crna Gora postane „vodeća, cjelogodišnja turistička destinacija, koja generiše prihode na principima održivosti“. Aktivnosti će, dodaje, biti usmjerene na stvaranje diversifikovane, kvalitetne ponude, unapređenje ljudskih resursa u turizmu, razvoj turističkih proizvoda za odabrane grupe, kreiranje i marketing autentičnih turističkih atrakcija, intenzivno informativno-promotivno predstavljanje turističkog prozvoda Crne Gore i na udaljenim tržištima.

- Ponuda naše destinacije se iz godine u godinu upotpunjuje, uz zapaženo povećanje kvaliteta usluge. Brojne kampanje, akcije i projekti ostavljaju jasan i prepoznatljiv trag u pravcu razvijanja naše ponude, o čemu govore i brojna priznanja. Uspješan primjer svakako predstavlja projekat „Planinarenje i biciklizam“ (Montenegro Wilderness Hiking & Biking) u ruralnim područjima, koji je dobio međunarodnu nagradu njemačkog udruženja turoperatora i turističkih agencija DRV EcoTrophe, koja se dodjeljuje za posebno uzorne održive turističke projekte iz čitavog svijeta – kaže ministar.

29sekulic3v Iako se broj turista koji Crnu Goru posjećuje zbog ovakvog aktivnog odmora ne može ni primaći onima koji dolaze da dane provedu ležeći na suncu pored mora, zbog neminovnosti širenja ponude, kako bi se privukli novi gosti, projekat se nastavlja i u ovoj godini. Sekulić pojašnjava da je u planu održavanje postojeće i izgradnja nove infrastrukture duž planinskih staza, i jačanje kapaciteta Gorske službe spašavanja i organizacija koje učestvuju u stvaranju ovog turističkog proizvoda.

- Ministarstvo održivog razvoja i turizma je tokom 2011. počelo realizaciju projekta „Panoramski putevi“. U saradnji sa Njemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju – GIZ, pripremljena je analiza razvoja zimskih sportova u planinskom dijelu zemlje. Konačno, i ove godine biće predloženi novi projekti kojim će se obogatiti ponuda i doživljaj turistima u Crnoj Gori.

Region i Njemačka u fokusu: Kada je riječ o Njemačkoj, koja je među svjetskim liderima po broju onih koji svake godine putuju, Sekulić podsjeća da će Crna Gora u novembru biti domaćin najznačajnijeg godišnjeg događaj u turističkoj industriji te zemlje - godišnjeg kongresa Njemačkog udruženja turoperatora i turističkih agencija (DRV). Oko hiljadu predstavnika tog udruženja turističkih agencija i turoperatora, kome pripada 4.000 najvećih njemačkih kompanija, koje generišu 80 odsto ukupnog turističkog prometa sa ovog tržišta. Tako DRV spada u najveća svjetska turistička udruženja, uz američku asocijaciju ASTA i britansku ABTA.

- Podsjećam da je Vlada u 2011. godini potpisala ugovor o uspostavljanju direktne čarter konekcije sa drugim najvećim avio-prevoznikom na tržištu Njemačke, Er Berlinom (Air Berlin), dok će  jedan od vodećih svjetskih turoperatora, Nekerman (Neckermann) od naredne godine ponovo dovoditi svoje goste u Crnu Goru. U saradnji sa NTO, hotelijerima i avio-kompanijom Montenegro erlajns (Montenegro Airlines), već nekoliko godina nudimo posebne paket-aranžmane sa promotivnim cijenama prvenstveno za regionu, u cilju dovođenja što većeg broja turista tokom predsezone i postsezone. Taj vid ponude je upravo promovisan na nedavno zavšenom sajmu turizma u Beogradu, ITF 2012 – rezimira Sekulić.

Pomoć Vlade i IRF-a: Krizna vremena i u turizmu, kao jednoj od primarnih grana na kojima se zasniva crnogorska privreda, iziskuju mjere za 29sekulic4vsaniranje ili barem ublažavanje njenih posljedica. U tu svrhu, kaže Sekulić, Vlada Crne Gore će preduzeti niz mjera i aktivnosti u kontekstu racionalnog smanjenja različitih nameta turističkoj privredi, uz dalje inteziviranje promotivnih aktivnosti.

- Uz to, Investiciono-razvojni fond Crne Gore pruža finansijsku podršku sektoru malih i srednjih preduzeća, koji čine okosnicu turističkih preduzeća, putem kreditnih linija za podizanje nivoa kvaliteta smještajnih kapaciteta, izgradnju novih ugostiteljskih objekata i otvaranju nacionalnih restorana. U 2010. podrška sektoru turizma i ugostiteljstva iznosila je 1,6 milion eura, dok je u prošloj godini taj iznos bio dva miliona eura, kaže Sekulić, dodajući da su mu predstavnici IRF-a, za ovu godinu najavili finansijsku pomoć: posebne kreditne linije za mlade u biznisu, nastavak podrške posebnim ciljnim grupama, poput žena i lica sa hendikepom, kao i pružanje još veće podrške projektima u nerazvijenim regionima, finansiranje ekoloških projekata i jačanje saradnje sa međunarodnim institucijama.

Uz to, ministar ističe da će se i dalje truditi da u Crnu Goru dovedu investitore zainteresovane za izgradnju velikih hotelskih kapaciteta visoke kategorije.

- Dakle, od strane države se stvara ambijent, daju se podsticaji, kreira politika i stvaraju preduslovi koji bi trebalo da olakšaju poslovanje turističkoj privredi, a na samom turističkom sektoru je da to iskoristi na najbolji način i doprinese njegovom unaprijeđenju – zaključuje Predrag Sekulić u razgovoru za Portal Analitika.

Kristina JERKOV

Portal Analitika