Nekada je ukrašavala pod rimske trpezarije, smatraju stručnjaci. Cvijeće i geometrijske šare krase dva ukrašena panela, za koje se smatra da su stari skoro 2.000 godina.
Nadzornica lokaliteta Muzeja londonske arheologije (MOLA) Antonijeta Lerk rekla je da je to “pronalazak koji se dešava jednom u životu u Londonu”.
Arheolozi smatraju da mozaik datira iz kasnog drugog ili ranog trećeg vijeka, i da je ukrašavao sobu zvanu triklinijum, opremljenu kaučima za ručavanje, gdje su ljudi mogli da prilegnu i jedu.
Možda je bio dio rimske vile – luksuznog “motela” koji nudi smještaj, sobe i trpezarije za državne kurire i zvaničnike koji putuju iz rimskog Londinijuma i u njega.

Ispod panela postoje tragovi ranijeg mozaika, što sugeriše da je soba renovirana tokom godina, možda da bi se napravilo mjesto za najnovije trendove.
Najveći panel dugačak je osam metara i prikazuje raznobojno cvijeće okruženo trakama isprepletenih linija – motiv poznat kao giljoš. Tu su i cvjetovi lotosa i šablon poznat kao Solomonov čvor, napravljen od dvije isprepletene petlje.
Dr Dejvid Nil, bivši arheolog i vodeći stručnjak za rimski mozaik, pripisao je ovaj dizajn grupi “Acanthus” – timu mozaičara koji su radeći u Londonu razvili jedinstveni lokalni stil.
Manji panel je jednostavnijeg dizajna, sa dva Solomonova čvora, dva stilizovana cvijeta i šarama u crvenoj, bijeloj i crnoj boji.
Arheolozi su pronašli sličan panel u Triru, u Njemačkoj, i vjeruju da su isti mozaičari radili na oba mjesta. S obzirom na veličinu trpezarije i njenu raskošnu dekoraciju, arheolozi vjeruju da su je koristili visoki oficiri i njihovi gosti.
U blizini je pronađena još jedna velika rimska zgrada koja je možda bila privatna rezidencija bogate porodice. Tu su otkriveni ukrašeni bronzani broš, koštana ukosnica i igla za šivenje.
“Ova otkrića su povezana sa ženama visokog statusa koje su pratile najnoviju modu i imale najnovije frizure”, rekla je Antonijeta Lerk za Gardijan. Ona je rekla da predstavljaju “procvat rimskog Londona”.
“Zgrade na ovoj lokaciji pripadale su ljudima visokog statusa, koji su dobro živjeli.”