Na onlajn konferenciji za novinare, organizatori su naveli da će Olimpijske igre u Tokiju, koje će se održati sljedećeg ljeta, koštati 15,4 milijarde dolara, u odnosu na 12,6 milijardi, koliko je bio prošlogodišnji budžet. Igre je trebalo da se održe ovog ljeta, ali su zbog pandemije korona virusa pomjerene i trebalo bi da počnu 23. jula 2021.
Dodatni troškovi od 2,8 miliona dolara pojavili su se iz pregovaranja o ugovorima i mjerama za borbu protiv pandemije.
Revizijom japanske vlade iz prethodnih godina, utvrdjeno je da su troškovi organizacije Igara mnogo veći nego što se navodi i da iznose najmanje 25 milijardi dolara.
Organizatori su 2013. godine, kada im je dodijeljeno takmičenje, naveli da će Olimpijske igre koštati 7,5 milijardi dolara.
Studija Univerziteta u Oksfordu pokazala je da će Igre u Tokiju biti najskuplje u istoriji Ljetnjih Olimpijskih igara.
Japanska vlada snosiće sve troškove, osim 6,7 milijardi dolara, koje dolaze iz privatnih fondova.
Organizatori su u oktobru najavili smanjenje troškova za 280 miliona dolara, izbacivši izmedju ostalog i ugostiteljsku ponudu, kako bi sportski program ostao kompletan sa 11.000 sportista i desetinama hiljada sudija, sponzora, zvaničnika i emitera.
Odluka o navijačima i preventivnim mjerama u jeku pandemije očekuje se naredne godine.
Japan kontroliše pandemiju korona virusa bolje nego većina zemalja, iako je u posljednjih mjesec dana došlo do porasta broja zaraženih. U Japanu je od posljedica korona virusa umrlo nešto više od 2.800 osoba.
Medjunarodni olimpijski komitet i Organizacioni komitet su tokom ljeta saopštili da će Olimpijske igre u Tokiju biti otkazane ako ne budu mogle da budu održane narednog ljeta.