Kultura

Ostaci stare crkve pored Hrama u Podgorici na trasi budućeg proširenja Dalmatinske ulice

Oltar otkopan bez znanja Uprave

Iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara Pobjedi je nezvanično potvrđeno da im niko nije zatražio odobrenje za otkopavanje crkve, te da će inspektori Uprave za inspekcijske poslove izaći na teren, konstatovati nelegalna iskopavanja kod Hrama u Podgorici i podnijeti krivičnu prijavu protiv N. N. Lica

Ostaci crkve kod Hrama Hristovog vaskrsenja Foto: Foto: Pobjeda
Ostaci crkve kod Hrama Hristovog vaskrsenja
PobjedaIzvor

Nepoznate osobe otkopale su ovih dana oltar stare crkve u okviru groblja pored Hrama u Podgorici. Arhitektonski ostaci ovog vjerskog objekta, koji još nije arheološki istražen, nalaze se na trasi budućeg proširenja Dalmatinske ulice, pa je Mitropolija crnogorsko-primorska SPC tim povodom uputila dopis Upravi za zaštitu kulturnih dobara.

Kako saznaje Pobjeda, iz Mitropolije su tražili da Uprava interveniše jer „planirani radovi zalaze u temelje ranohrišćanske nekorpole sa tri sloja grobnica, iz četvrtog vijeka, srednjeg vijeka i sa početka 20. vijeka“. 

Iz Uprave je Pobjedi nezvanično potvrđeno da im niko nije zatražio odobrenje za otkopavanje crkve, te da će inspektori Uprave za inspekcijske poslove izaći na teren, konstatovati nelegalna iskopavanja kod Hrama u Podgorici i podnijeti krivičnu prijavu protiv N. N. lica. Više stručnjaka i poznavalaca arheologije Pobjedi je potvrdilo da su nelegalna iskopavanja oltara, po svemu sudeći, uradila stručna lica, odnosno arheolozi. Iz Centra za konzervaciju i arhelogiju i JU „Muzeji i galerije“ Podgorice Pobjedi je nezvanično rečeno da niko od njihovih zaposlenih nije otkopavao crkvu.

OTKOPANA i 2008.

Mitropolija je, kako saznaje Pobjeda, 2018. godine uputila inicijativu Upravi za zaštitu kulturnih dobara da se staro groblje i ostaci stare crkve proglase kulturnim dobrom i stave pod zaštitu države. Međutim, predstavnici Uprave pregledom dokumentacije i izlaskom na teren konstatovali su da je nemoguće sprovesti revalorizaciju (utvrđivanje kulturne vrijednosti) dok se na toj lokaciji ne sprovedu arheološka istraživanja.

Pronađeni ostaci crkve kod Hrama Hristovog vaskrsenja 

Arheološka istraživanja na ovom lokalitetu rađena su tri puta, a posljednji put 2008. godine, tokom proširenja Dalmatinske ulice. Jedan od arheologa koji je tada učestvovao u istraživanjima groblja nezvanično je za Pobjedu kazao da su uporedo sa njima ostatke stare crkve iskopavali predstavnici Mitropolije.

- Znali su gdje je crkva i onda su popovi ili monasi, arheolozi sigurno nijesu bili, dok smo mi iskopavali groblje, otkopali temelje crkve i ponovo je zatrpali. Mi se nijesmo miješali jer to nije imalo veze sa našim radovima. Ne znam je li ih iko kaznio ili nije, jer nijesu imali pravo da to rade. Preko ostataka crkve bila je izgrađena grobnica iz novijeg vremena, možda iz 60-ih ili 70-ih godina, a vlasnici grobnice dali su odobrenje Mitropoliji da uklone njene ostatke da bi se 2008. otkopala ta crkva – kazao je izvor Pobjede, koji je učestvovao u istraživanjima 2008. godine.

TENDER

Glavni grad je već raspisao tender za proširenje Dalmatinske ulice, zajedno sa izgradnjom kružnog toka na raskrsnici sa Bulevarom Džordža Vašingtona, a juče im je iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara stigao dopis u kojem se navodi da prije bilo kakvih radova moraju angažovati stručna lica koja će uraditi arheološka istraživanja. Dok se istraživanja ne završe, ne može se sa sigurnošću ni konstatovati kojem periodu pripadaju ostaci stare crkve. Ukoliko se utvrdi da je od izuzetnog značaja za našu kulturnu baštinu, prema tvrdnjama izvora Pobjede, teško da će biti moguće proširiti Dalmatinsku ulicu.

- Ne možemo da uklanjamo arhitekturu tek tako. Postoji i ta mogućnost da se to ukloni, ako je to zaista od nekog velikog državnog interesa. Taj dio groblja nije pod zaštitom države, ali može da se zaštiti po ubrzanoj proceduri ako se procijeni da je to interes naše kulturne baštine. Tačno je da toj ulici treba proširenje, ali su važni i kulturni ostaci na trasi tog puta – kazao je izvor Pobjede.

Komentarišući činjenicu da su ostaci crkve već jednom nestručno otkopavani tokom 2008. godine, izvor Pobjede je rekao da je velika vjerovatnoća da su tom prilikom i uništeni kulturni slojevi, što će otežati utvrđivanje perioda u kojem je crkva građena.

Portal Analitika