Monografija “Dvorci kralja Nikole” autorke Tatjane Jović biće predstavljena u petak 1. marta u Dvorcu Petrovića u Podgorici.
Promociju organizuje Fondacija Petrović-Njegoš, kao omaž posljednjem crnogorskom suverenu, kralju Nikoli, koji je preminuo u izgnanstvu 1. marta 1921, i njegovom sinu Mirku, koji je preminuo 3. marta 1918.
Uz autorku monografije, govoriće predsjednik Fondacije, princ Nikola Petrović Njegoš, istoričar Petar Glendža i arhitekta Slobodan Mitrović. Moderatorka će biti Isidora Kovačević.
Kako je navedeno u najavi događaja, u monografiji “Dvorci kralja Nikole” objedinjena je sva dinastička pokretna i nepokretna imovina koja je konfiskovana 1918. suprotno volji i testamentarnoj želji posljednjeg crnogorskog suverena.
“Značajan pečat u izgradnji i urbanom razvitku Crne Gore dala je gradnja rezidencijalnih objekata, koji su na inicijativu knjaza Nikole podignuti u gotovo svim crnogorskim gradskim naseljima”, podsjećaju iz Fondacije Petrović Njegoš.
U periodu od 1868. i preseljenja crnogorskog dvora iz Biljarde u novo zdanje, podignutog u njenoj neposrednoj blizini, do 1900. kada je jubilej četrdesetogodišnjice vladavine crnogorski vladar, uz podizanje titule Njegovo visočanstvo knjaz u rang Njegovo kraljevsko visočanstvo knjaz, obilježio svečanim prijemom u novopodignutom Nikšićkom dvorcu, rezidencijalne objekte članovi vladajuće porodice imali su na Njegušima, Danilovgradu, Rijeci Crnojevića, Viru, Baru, Ulcinju, Danilovgradu i Podgorici.
“Po stilskim karakteristikama pomoćnim objektima i parkovskim cjelinama predstavljajali izuzetno vrijedne arhitektonske i ambijentalne ansamble, najreprezentativniji dvorski kompleksi bili su rezidencije u Baru, Podgorici, Novi dvorac u Nikšiću i svakako istorijski najznačajnija zdanja prestolonasljednikovog dvorca i crnogorskog dvora na Cetinju”, ističu iz Fondacije.
Kako dodaju, arhitektonski i po gabaritima skromni objekti, ali izuzetnih prirodnih ljepota i istorijskog značaja naselja, vrijedni dvorski ansambli bili su ljetnjikovac na Njegušima, zimovnik na Rijeci Crnojevića i dvorac na rtu Ratislava u Ulcinju.
“Omiljeno mjesto kratkih boravaka vladarske porodice tokom ljetnjih mjeseci bio je ljetnjikovac na Ivanovim koritima, dok su dvorske kuće u Danilovgradu i na Viru služile za smještaj državnih institucija (pošte i telegrafa i Uprave varoši), odnosno čuvara ekonomskog posjeda na padini iznad Skadarskog jezera”, podsjećaju iz Fondacije.