Iz institucije Ombudsmana reagovali su na izjavu generalnog sekretara Udruženja novinara Crne Gore, Ivana Miloševića koji je iznio stav da je u zemlji sa 74% pravoslavnog stanovništva nepristojno da predstavnik nacionalne manjine vodi vanjsku politiku Crne Gore.
“Cijenimo je rasističkom i u svemu odudarajućom od svih vrijednosti koje čine Crnu Goru kao savremeno, multietničko i multikonfesionalno društvo”, saopštili su.
Kako ističu, imajući u vidu da ovakva izjava dolazi od predstavnika medijske zajednice, očekivano je da novinari budu dio vodećih snaga društvene kohezije i izgradnje mira u Crnoj Gori, a ne da daju povod za jačanje radikalnih i ekstremističkih stavova.
“Institucija Zaštitnika naravno osuđuje ovakav vid „slobode govora“ i podsjeća da bi Crna Gora trebala biti država u kojoj pripadnost vjeri i naciji ne smije biti protivpravni kriterijum za određivanje ko može biti nosilac javnih funkcija, već da bi znanje, kompetencije i iskustvo morali biti prvenstveni i odlučujući kriterijum za bilo koju, a posebno ovako značajnu državnu funkciju”, navode u obraćanju.
Kako su dodali, Crna Gora je država čiju suverenost grade svi njeni građani i građanke bez obzira na vjeru, naciju ili kakvo drugo lično svojstvo, a pravo na istaknute državne i javne funkcije uopšte, nije rezervisano samo za pripadnike jedne, pa bila ona većinska konfesija i/ili nacija.
“U svojoj Preporuci o opštoj politici br. 7 o nacionalnom zakonodavstvu i borbi protiv rasizma i rasne diskriminacije, Evropska komisija protiv rasizm ai netolerancije /ECRI/ definiše rasizam na sljedeći način: „Rasizam“ označava vjerovanje da neka osnova kao što je rasa, boja kože, jezik, vjeroispovest, nacionalnost ili nacionalno ili etničko porijeklo opravdava prezir prema licu ili grupi lica ili pojam superiornosti jednog lica ili grupe lica", poručili sui z institucije Zaštitnika.
Kako napominju, pošto sva ljudska bića pripadaju istoj vrsti, ECRI odbacuje teorije zasnovane na postojanju različitih ’rasa’.
“Međutim, u ovoj preporuci ECRI koristi ovaj izraz kako bi se obezbijedilo da one osobe koje se uglavnom i pogrešno percipiraju kao pripadnici ’druge rase’ ne budu isključene iz zaštite predviđene zakonodavstvom”, zaključili su.