Na ZDnetu upozoravaju sve internetske korisnike, pozivajući se na podatke koje je objavila kompanija Zscaler, da pri pretraživanju vijesti i stranica s novostima i zanimljivim pričama povezanim za Olimpijadu trebaju biti jako oprezni jer je čak 80 posto takvih stranica lažno te iza njih stoje prevaranti koji žele iskoristiti veliki interes za ovogodišnjim najvećim sportskim događajem i zaraditi na raznim prevarama i spam stranicama.
Brojni prevaranti tako su napravili stranice s imenima sličnim službenim imenima stranica povezanih s Olimpijskim igrama ili medijskim kućama koje opširno prate Olimpijadu u kojima su samo izmijenili jedno slovo u nazivu tako da, ako korisnici pogrešno upišu ime stranice, odvest će ih na lažnu stranicu na kojoj će se nalaziti reklame i razni spam linkovi.
Slijedeća vrsta prevare je tzv. 'TV on PC' prevara pri čemu se korisnicima nudi mogućnost da za mali novčani iznos gledaju satelitski ili kabelski program na svojim računalima – naravno, nakon što plate novac, nikakav program neće moći gledati.
Treća vrsta takvih prijevara su 'Made for Adsense' (MfA) stranice – stranice koje 'privlače' promet s pretraživača i na kojima se nalazi veliki broj oglasa i linkova, a korisnici trebaju kliknuti na njih kako bi pristupili stranicama sa zanimljivijim sadržajem – sa svakim klikom prevaranti koji su napravili takve stranice dobijaju novac.
Iz Sophosa upozoravaju i na spam mejlve koji su se proširili mrežom i koji u sebi sadrže link na stranice s kojih se računala mogu zaraziti malwareom – mail dolazi s lažnom vijesti kako je osvajačica zlatne medalje u gimnastici Gabrielle Douglas izbačena s Olimpijade zbog dopinga te se u prilogu nalazi link na stranicu na YouTubeu na kojoj se može saznati više informacija.
No, link vodi na lažnu stranicu na kojoj je potrebno skinuti plug-in (navodno kako bi se mogao pogledati taj video), a umjesto toga korisnici na svoje računalo skidaju Troj/Agent-XIK malware koji može izazvati velike probleme s računalima.
Dnevnik.hr