Svijet

Italija traži 40 hapšenja zbog oružja iz bivše Jugoslavije

Izvor

1205mafijas

Italijansko pravosuđe izdalo je nalog za hapšenje četrdeset osoba sa područja nekadašnje Jugoslavije zbog sumnje da su učestvovali u krijumčarenju oružja za mafiju, prenosi B92.

"Prije dva mjeseca raskrinkali smo kriminalnu organizaciju i izdali nalog za hapšenje četrdeset osoba, prvenstveno iz Srbije, Crne Gore i Albanije, ali i pojedinaca iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske", kazao je italijanski državni tužilac Pjetro Graso u izjavi koju prenosi Dnevni avaz.

Proteklih dana je u Italiji uhapšeno nekoliko desetina mafijaša, pripadnika Kamore i Koza Nostre, u akciji specijalnih policijskih jedinica u nekoliko racija na jugu Italije. Zaplijenjena je i veća količina oružja za koje se pretpostavlja da je u Italiju prokrijumčareno iz Bosne i Hercegovine, prenosi Jutranji list.

Među uhapšenima je i Paolo Skjavone, 27-godišnji bos i sin poznatijeg mafijaša Franćeska Skjavonea zvanog "Sandokan" iz klana Kazalezi, u čijoj je brodskoj kabini pri povratku sa medenog mjeseca policija zaplijenjenila kalašnjikove, ručne raketne bacače, bombe, veću količina municije i plastičnog eksploziva.

Italijanska mafija se oružjem za svoje kriminalne operacije već godinama snabdijeva na području bivše Jugoslavije. Nakon informacije da je u ovoj akciji zaplijenjeno oružje sa područja Bosne i Hercegovine, nadležna tijela u toj državi zatražila su da se putem međunarodne saradnje ustanovi kako je oružje dospjelo u Italiju. Branko Zrno, predsjedavajući Komisije za odbranu i sigurnost Skupštine BiH traži da se ustanovi da li je u rukama mafijaša trebalo da završi oružje namijenjeno za uništavanje. Moguće je da je oružje iz BiH prošvercano u Italiju morskim putem, ali je izvjesnije da je prokrijumčareno kopnenom rutom preko hrvatske i slovenačke teritorije, jer su dosad već "padale" slične pošiljke oružja, ali i droge.

O “balkanskoj vezi” klana Kazalezi pisao je i mladi italijanski pisac i novinar Roberto Savijano u knjizi “Gomorra”, koji sada živi pod zaštitom zbog prijetnji smrću nakon objavljivanja knjige. Prema informacijama italijanskog pravosuđa, trgovci oružjem iz BiH su neposredno nakon rata postali snabdjevači kalabrijske mafije Ndrangeta, a potom su poslove proširili i na Kamoru i Koza Nostru. Takođe je poznato da se tokom devedesetih u regionu skrivalo nekoliko velikih mafijaških bosova, među kojima je bio najpoznatiji Feliće Manijero, zvani “Anđeosko lice” koji je dobio i hrvatsko državljanstvo.
Portal Analitika