Na ploči su vidljivi tragovi anticivilizacijskog djelovanja, a počinilac je sa posebnom pažnjom nastojao ukloniti petokraku - simbol pod kojom se Crna Gora digla na borbu za slobodu i jednakost, povratila ime i smjestila se u red zemalja koje su se oduprle fašizmu nacizmu i najcrnjoj diktaturi 20. vijeka. Ljubo Čupić i njegov legendarni osmijeh simbol su te i takve Crne Gore.
Predratni ljevičar, beogradski student prava, partizanski komesar, Čupić je jula ‘42. zarobljen na Kablenoj glavici i zajedno sa partizankom Jokom Baletić sproveden u Nikšić. Četnički prijeki sud osudio je crnogorske rodoljube - Joku na smrt vješanjem, a Ljuba strijeljanjem.
Zbog herojskog držanja tokom suđenja i na gubilištu, zbog osmijeha prkosa i nepobjedivosti, Josip Broz Tito posthumno je 1953. odlikovao Ljuba Čupića ordenom narodnog heroja.
Njegova fotografija sa izrazom prkosa obišla je svijet i izlagana u gotovo svim muzejima sa postavkama iz Drugog svjetskog rata.
Simbolika Ljubovog osmjeha toliko je jaka da i mrtav heroj, osam decenija kasnije, smeta i plaši. Najnoviji čin, samo je jedan u nizu varvarskih postupaka u „oslobođenom Nikšiću“ u kojem se Ljubo voli, ali i napada.
Mirko Ilić (57) iz ovog grada, osuđen je na deset mjeseci zatvora zbog grube povrede spomenika Čupiću na centralnom, gradskom trgu. Ilić je, podsjetimo u večernjim satima, na zgražavanje prolaznika koji su ga i snimili, urinirao na spomenik.
Crnogorski građani, protestnim šetnjama u više gradova, osudili su namjeru da se unizi Čupić, antifašizam i slobodarski duh ove zemlje, koji žive kroz simbole kakav je i heroj sa nikšićkog korzoa.