Nagrada, naravno, nije uručena - njen dobitnik, kineski disident Liju Sjaubo, nalazi se u zatvoru, na odsluženju 11-godišinje kazne.
Poslije svečanih fanfara, norveški sopran Marita Solberg otpjevala je Sulvajinu pjesmu iz Grigovog Per Ginta. Ta kompozicija, i njene riječi utjehe, svakako su pažljivo izabrane kao uvod u govor predsjedavajućeg norveškog komiteta Nobelove nagrade Torbjorna Jaglanda:
"Norveški komitet žali zbog činjenice da laureat danas nije ovdje. On je u izolaciji, u zatvoru, na sjeveroistoku Kine. Sa nama ne mogu da budu ni njegova supruga Liju Sja, ili bilo ko od njegovih bliskih rođaka. Zbog toga danas neće dodijeliti ni komemorativnu medalju ni diplomu: sama ta činjenica pokazuje da je nagrada bila neophodna i primjerena."
Riječi predsjedavajućeg propraćene su gromoglasnim aplauzom. Podsjećajući na druge laureate koji nisu bili u stanju da prime nagradu zbog protivljenja vlasti njihovih zemalja, Jagland je istakao:
"Namjera ovih nagrada nikada nije bila da bilo koga uvrijedi. Nobelov komitet želi da nešto kaže o odnosu između ljudskih prava, demokratije i mira. Važno je podsjetiti da su se za prava koja danas uživamo širom svijeta borili i izborili ljudi koji su se izlagali velikoj opasnosti. Radili su to da bi drugima bilo bolje. Zato Liju Sjaobo zaslužuju našu podršku."
Jagland se potom osvrnuo na ulogu Lija Sjaoboa u borbi za demokratiju u Kini i opisao nezapamćen ekonomski rast te zemlje, koja, na neki način, rekao je Jagland, "nosi sudbinu cijelog čovječanstva na svojim leđima".
On je podvukao da održiv ekonomski rast mora pratiti demokratizacija društva, praćena poštovanjem ljudskih prava, i istakao da nije slučajno što su sve vodeće ekonomske sile svijeta demokratske države.
Diplomu i zlatnu medalju namenjeneu kineskom disidentu predsjednik Norveškog nobelovog komiteta potom je stavio na praznu stolicu na kojoj bi, da je došao na dodjelu, sjedio Liju Sjaobo.
Norveška glumica Liv Ulman potom je pročitala odlomke iz njegovih tekstova, od kojih su neki napisani u zatvoru:
"Nadam se da ću biti poslednja žrtva beskonačne kineske inkvizicije i da od sada niko neće biti osuđivan zbog onog što govori. Sloboda izražavanja je osnov ljudskih prava, izvor čovječnosti i majka istine. Gušenje slobode izražavanja predstavlja gaženje ljudskih prava, ubijanje čovječnosti i potiskivanje istine", kaže se u tekstu.
A dok su zvanice u gradskoj vijećnici u Oslu aplaudirale njegovim riječima, Društvo kineza u Norveškoj organizovalo je protest na trgu ispred zgrade.
Predsjedavajući Društva, Ma Li, rekao je kineskoj službi BBC-ja da su pripadnici udruženja organizovali protest, jer vjeruju da odluka Nobelovog komiteta predstavlja provokaciju:
"Mislimo da dodjela nagrade za mir Liju Sjaobou predstavlja pogrešnu, političku odluku. Ta odluka ne doprinosi svjetskom miru. U kriterijuima za dodjelu ili u originalnom zavještanju gospodina Nobela nema ničega što bi opravdalo odluku Nobelovog komiteta. Jedino što piše u obrazloženju odluke je da Kina ima loš politički sistem. Zbog toga smo mi, društvo Kineza, organizovali ovo spontano okupljanje u znak protesta protiv odluke", rekao je on.
Ujedinjene nacije su u četvrtak saopštile da su vlasti u Kini uhapsile dvadeset demokratskih aktivista.
Ispred Liuove kuće u Pekingu, u kojoj se u kućnom pritivoru nalazi njegova supruga, pojačane su mjere bezbjednosti
Srbija je u posljednjem trenutku odlučila da ipak pošalje svog predstavnika na ceremoniju u Oslo.
Premijer Mirko Cvetković je, nakon konsultacija, odlučio da Srbiju u Oslu predstavlja ombudsman Saša Janković.
U saopštenju iz kabineta premijera Srbije kaže se da se tom odlukom "izašlo u susret očekivanju velikog dijela političke i najšire javnosti Srbije".
(BBC)