Zanimljivosti

VIDEO: Krije tužnu i mračnu stranu Venecije

Ostrvo "duhova": Potpuno napušteno i zabranjeno čak i za ribare

Ostrvo Povelja je u istoriji upotrebljavano kao mjesto gdje su protjerivane žrtve kuge i duševni bolesnici, kao posebna vrsta karantina. Danas ga zovu i Ostrvo duhova, jer na njemu nema ni stanovnika ni posljetilaca.

Ostrvo "duhova": Potpuno napušteno i zabranjeno čak i za ribare Foto: Profimedia
TU MagazinIzvor

Povelja (Poveglia) je vjekovima bila tužna strana Venecije. Ovo ostrvo nalazi se u laguni između Venecije i Lida u Italiji. Vjekovima je bilo utočište, uporište, mjesto progona i karantin za bolesne i umiruće. Prema pisanim podacima, još 421. godine Povelja je dočekala svoje prve stanovnike koji su pobjegli od varvarskih osvajača koji su opustošili kopno.

Vremenom se populacija smanjivala, pa je ostrvo ostalo pusto. Dugo je bilo napušteno, sve do 1348. kad je Bubonska kuga stigla u Veneciju. Ostrvo je postalo karantin, mjesto gdje su bolesnici odlazili praktično da okončaju svoje živote. Tu je spaljeno oko 160.000 bolesnih ljudi kako bi se zaustavilo širenje bolesti. Mnogi od njih su gotovo živi spaljivani na lomačama. Bolest je polako napuštala Evropu, a ostrvo Povelja je ostalo zapisano u istoriji kao mjesto progona i terora.

Nakon nekog vremena, Napoleon je iskoristio sablasne i bizarne legende vezane za ostrvo kako bi tamo čuvao zalihe baruta i oružja. U kasnim 1800-im, ostrvo je ponovo bilo uključeno u odbranu zdravlja. Ostrvo je bilo svojevrsni sanatorijum i azil za mentalno bolesne ljude iz tog područja. Azil je bio jako loše osmišljen i izgrađen i korišten je kao mjesto progonstva, a ne rehabilitacije. Kruže glasine da je 1930-ih doktor tu izvodio čudne eksperimente na pacijentima, na kraju je i sam izgubio razum i bacio se sa visokog zvonika na tornju.

Do sredine 20. vijeka ustanova je pretvorena u gerijatrijski centar koji je zatvoren 1975. godine. Danas je cijelo ostrvo napušteno, mještanima i turistima su zabranjene posjete, a ribarima je naređeno da ga takođe izbjegavaju.

Ostrvo je zatvoreno za sve osim najhrabrije turiste koji se ili ušunjaju ili dobiju posebnu dozvolu za posjetu. Uostalom, sve građevine na ostrvu su urušene ili potpuno srušene, pa se i zbog bezbjednosti ne preporučuje boravak na njemu.

Portal Analitika