Apelacioni sud u Štutgartu (South) izrekao je kaznu od četiri godine zatvora Vereni Beker (59), ali ona, pošto je već izdržala jednu zatvorsku kaznu, može na slobodu.
Suđena od septembra 2010, bila je optužena da je imala "odlučujuću ulogu" u atentatu 7. aprila 1977. na saveznog tužioca Zigfrida Bubaka, njegovog vozača i telohranitelja, aktivno doprinijevši pripremi napada.
"Optužena se tokom grupnog sastanka (RAF) žestoko zalagala da se izvrši napad na saveznog tužioca", rekao je predsjednik suda, Herman Viland, prenosi B92.
On je rekao da, pošto je "Beker ranije bila jedna od šefica te grupe", kasnije, kada to više nije bila, nema "nikakvih dokaza da je direktno učestvovala u planiranju ili izvršenju nekog djela".
Međutim, ona je ipak "učestvovala u odlučivanju" da se počini ubistvo i podržavala one koji je kasnije počinili zločin, rekao je on.
Optužba je 14. juna zatražila četiri i po godine zatvora za nju, ali i da se uzme u razmatranje vrijeme već provedeno u zatvoru, dok je odbrana tražila oslobađanje.
Advokati Verene Beker su oštro kritikovali Majkal Bubaka, sina ubijenog tužioca koji je podneo tužbu, jer je tvrdio da je optužena nesporno učestvovala u atentatu, optuživši ga da je saradnik obaveštajne službe.
Za 90 dana suđenja saslušano je 160 svjedoka, ali nijedan direktan očevidac.
Verena Beker koja je prisustvovala suđenju kao slobodna, rekla je da nije bila na mjestu zločina.
Kaznu joj je izrekao isti sud koji je na doživotni zatvor 1975. osudio osnivače RAF Andreasa Badera, Gudrun Enslin i Jan-Karla Raspea.
Osnovan 1970, a rasformiran 1998, RAF je terorisao Nemačku skoro tri decenije vršeći atentate u kojima je ubio 34 čovjeka.
Vrhunac je bio 1977: ubistva nekoliko visokih državnih zvaničnika I privrednika, otmica aviona "Lufthanze" na putu za Mogadiš - što je obavio palestinski komandos - saveznik RAF, i samoubistvo jednog od lidera RAF u zatvoru.