On može da poboljša memoriju starijih ljudi, pa čak i da liječi Alchajmera. Ali ni to nije sve!
Pošto je testiran na miševima, lijek je pokazao rezultat u zaustavljanju opadanja moždane funkcije u procesu starenja i ponudio nadu da može da liječi i depresiju.
Ovaj lijek – rapamycin – je nus-proizvod bakterije otkrivene u sijenkama čuvenih figura na Uskršnjim ostrvima.
Bakteriju su nazvali Rapa Nui, što je polinezijski naziv za Uskršnja ostrva koja se nalaze izolovana u Tihom okeanu, 2000 milja daleko od bilo čega drugog.
Lijek se već koristi kod pacijenata poslije transplantacije, da bi se spriječilo odbacivanje organa, a naučnici kažu da može da poboljša proces učenja i pomogne da se liječi pad kognitivnih sposbnosti.
Tim naučnika sa Univerziteta u Teksasu je dodao lijek u hranu zdravih miševa i otkrio da je poboljšano učenje i pamćenje kod mladih miševa i pamćenja kod starijih jedinki.
Takođe, otkriveno je da su nivoi tri "srećna" neurotransmitera – serotonina, dopamina i norepinefrina bili viši kod miševa kojima je davan rapamycin. Ovaj lijek je uz to snizio i anksioznost i depresiju kod miševa.
Napravljen je i eksperiment u kome su miševi iz tunela izlazili na otvorenu pistu. Oni manje anskiozni bili su radoznaliji da istraže otvoren prostor. Slično tome, kada su držali miševe za repove, oni su se otimali, ali depresivniji miševi su bili manje borbeni.
Rapamycin djeluje dakle i kao antidepresiv – miš duže pokušava da se izbori sa nevoljom – motivisaniji je i ne odustaje.