U okviru Podgoričkog kulturnog ljeta sinoć je u Podgorici otvorena izložba “Crna Gora u osmanskim arhivskim dokumentima” koju je organizovao turski Institut Yunus Emre u saradnji sa JU Muzeji i Galerije Podgorica.
"Izložba kroz dokumente koji su preživjeli iz daleke istorije do današnjih dana otkriva različite aspekte odnosa Crne Gore i Osmanskog carstva", kazao je na otvaranju koordinator Instituta „Yunus Emre“ Podgorica Abdurahim Turker.
Kako javlja iz Mediabiro, on je rekao da dokumenti predstavljaju više od istorijskih zapisa.
“Dokumenti, koji rasvjetljavaju kulturnu, društvenu i političku istoriju Crne Gore ujedno su i simbol prijateljstva i saradnje dva naroda. Naš Institut djeluje u Crnoj Gori više od deset godina i za to vrijeme realizovao je brojne projekte u cilju jačanja kulturnih veza i promovisanja zajedničke istorije i naslijeđa”, poručio je on.
Prema riječima profesora Ugura Altuga, prvi kontakti Osmanskog carstva sa Crnom Gorom uspostavljeni su u 14. vijeku. Za vrijeme vladavine sultana Mehmeda Fatiha čitav region postepeno počinje da potpada pod hegemoniju osmanske vlasti koja će, kako je rekao, nekada u miru a nekada sa pobunama trajati sve do Berlinskog kongresa 1878 godine.
“Osmansko- crnogorski odnosi, sa svojom bogatom istorijskom prošlošću stvorili su zajednička iskustva i značajno kulturno o društveno naslijeđe. Arhivski dokumenti izloženi na ovoj izložbi su dokaz koji rasvjetljava ovu zajedničku prošlost i naslijeđe”, rekao je on.
Crnogorska slikarka Nina Vukčević podsjetila je da je u Istanbulu ove godine obilježeno 140 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između Crne Gore i Turske.
“Bogata istorija međusobnih odnosa ostavila je raznovrsnu referentnu arhivu koja je dio zajedničke kulturne baštine i istorijskog naslijeđa. Ovo je značajan iskorak u pravcu saradnje na polju arhivistike između naših institucija i od izuzetnog je značaja za naučnu i stručnu javnost dvije države”, rekla je ona.