U programima srpskih televizija Pink i Hepi u kontinuitetu se gledaoci ,,truju“ stavovima da crnogorska nacija ne postoji, da je ona vještačka, te da su našu državu stvorili Srbi. Takvi programi, sa sadržajima koji prikazuju neskriveni nacionalizam, prema mišljenju stranih i domaćih stručnjaka, treba da budu kažnjeni trajnom zabranom.
Ipak, Savjet Agencije za elektronske medije nije donio takvu mjeru – nedavno je na pola godine zabranio emitovanje i reemitovanje jutarnjeg programa u okviru programa televizija Pink, Pink plus i Pink M iz Srbije. To je uslijedilo nakon skandaloznog i primitivnog izvještavanja i najave voditeljke Jovane Jeremić o tragediji koja se dogodila na Cetinju. Jeremić je u vikend izdanju emisije ,,Novo jutro“ na ponižavajući način, bez odnosa prema žrtvama i njihovim porodicama, obrađivala jednu od najvećih tragedija u crnogorskoj novijoj istoriji u kojoj je Vuk Borilović ubio 10 osoba, među kojima i dvoje djece.
Netrpeljivost
U rješenju o ograničenju emitovanja jutarnjeg programa na ,,ružičastoj“ televiziji, Savjet AEM-a ocjenjuje da je ovaj emiter u periodu od avgusta do septembra 2021. godine podsticao „mržnju, netrpeljivost i diskriminaciju prema pripadnicima crnogorske nacionalnosti“.
"Učestalim emitovanjem u okviru sadržaja različitih formi i žanrova, koristilo se pogrdno, uvredljivo ili uznemiravajuće izražavanje koje podstiče intenzivne negativne emocije, iskazivanje neprijateljstva ili želju za diskriminacijom, kao i omalovažavanje ili obezvređivanje pripadnika crnogorske nacionalnosti, negiranjem njihovog nacionalnog identiteta i posebnosti", navode u dokumentu u koji je Pobjeda imala uvid.
Ističu da su upozorili kolege iz srpskog Regulatornog tijela za elektronske medije, ali da se sa kršenjem programskih standarda i principa nastavilo.
Savjet AEM-a je ustvrdio da se građani Crne Gore koji se izjašnjavaju kao Crnogorci nazivaju pogrdnim i omalovažavajućim teminima „milogorci“ i „montenegrini“, čime se negira istorijski kontekst postojanja crnogorske nacije i na uvredljiv način pitanje nacionalnog identita svodi na pripadnost jednoj političkoj grupaciji.
"Crnogorska nacija se dovodi u vezu sa ustaškim pokretom i iznose se mišljenja da je njen nastanak posljedica ustaške ideologije te da su u pitanju „crnogorski separatisti proustaške orijentacije“, kod kojih se ,,u jednom malom broju“ primila politika Sekule Drljevića i „na taj način dobijamo mikropopulaciju koja je spremna da počini još gore zločine nego što su ustaše radile tokom Drugog svjetskog rata“", navodi se u rješenju o ograničenju emitovanja emisije na ,,ružičastoj“ televiziji.
Gosti koji dolaze u emisiju ,,Novo jutro“, kako dalje pojašnjavaju, karakterišu Crnogorce kao nemoralne ljude koji su skloni kriminalu pa izjavljuju da su „kriminalni klanovi i ubistva izvozni proizvod Crne Gore“.
"Insistiranje na pitanju identiteta doprinosi i podgrijava ideje netrpeljivosti i sukobljavanja suprotno idejama solidarnosti i građanskog društva, ugrožava multietničku toleranciju i narušava socijalnu koheziju. Stalna etiketiranja i isticanje neprijatelja nacije vodi atmosferi nemira, nasilja i sukoba", navodi se u ocjeni SAEM-a.
Kažu da opisani govor ne predstavlja izuzetak, već je pravilo.
"On je direktan i jednostavan i kao takav usmjeren da uzrokuju i veću reakciju", navodi se, između ostalog, u dokumentu.
SAEM nije doveo u pitanje pravo emitera da informiše javnost o pitanjima od javnog interesa, ali ovako emitovanim sadržajima je omogućavan, podstican i opravdavan osjećaj negiranja, neprihvatanja i animoziteta prema pripadnicima crnogorske nacionalnosti.
"Zloupotrijebljeno je pravo na slobodu izražavanja. Naročito se mora imati u vidu da predmetni sadržaji nemaju za svrhu da informišu javnost, nemaju za cilj da dijalogom doprinesu otvaranju značajnih društvenih tema, pa i onih koje predstavljaju pitanje neslaganja ili sukoba. Svojom sadržinom i intenzitetom oni su usmjereni da podstaknu i prodube neslaganja različitih društvenih grupa", ističu iz SAEM-a.
Tragedija na Cetinju
Iako ovakvo izvještavanje traje odavno, na raznim sprpskim televizijama, naročito na televizijama Hepi i Pink, javnost je zgrožena kršenjem profesionalnih i etičkih novinarskih standarda, kao u emisiji Jovane Jeremić kada je spekulisano o tragediji na Cetinju koja se desila prošlog mjeseca.
SAEM navodi da su prilogom na neprimjeren način, bez iskazivanja saosjećanja, objavljeni navodi o uzrocima porodične tragedije i detalji iz privatnog i porodičnog života stradalih, članova njihovih porodica i drugih osoba koje su tragedijom pogođene, bez poštovanja njihovog dostojanstva i prava na privatnost.
"Pored korišćenja stigmatizujućih navoda o licu koje je izazvalo tragediju (da je bio paranoičan, da su mu se priviđale stvari, da je bio psihijatrijski bolesnik...), posebno je neprihvatljivo objavljivanje navoda o tragičnim okolnostima smrti njegovog brata (iz, navodno, oproštajnog pisma)", navode iz SAEM-a.
Navode da se ne može opravdati emitovanje navoda kojima se članovima porodice i prijatelja Vuka Borilovića na teret stavlja da su mu uskratili pomoć i podršku za prevazilaženje psiholoških problema sa kojima se suočavao u različitim trenucima svog života.
Uprkos svemu tome, SAEM je samo na pola godine ukinuo spornu emisiju, a neki stručnjaci smatraju da je to trebalo učiniti zauvijek.
Direktor Centra za monitoring i demokratsko istraživanje Zlatko Vujović na četvrtoj godišnjoj konferenciji Digitalnog forenzičkog centra, koja je održana prije dva dana, ocijenio je da Agencija za elektronske medije ne radi svoj posao kako treba i da ovakvi kanali treba da imaju trajnu zabranu u našoj zemlji jer ostale mjere ne daju rezultate.
Prema njegovim riječima, AEM pokušava da izbjegne odgovornost za ogroman uticaj koji Rusija pravi preko srpskih glasila.
Vujović kaže da ruske sile ulažu novac i posredstvom predsjednika Srbije Aleksandra Vučića rade sve da naša zemlja ne uđe u Evropsku uniju.
- Crna Gora je postala politički nestabilna. Odluke se ne donose kod nas nego negdje drugo i zasutavljene su EU integracije i to radi Vučić, koji ovdje sipa novac kako bi pojedini mediji širili svoj uticaj i u tome uspijeva - naveo je Vujović.
To što smo zabranili ,,Sputnjik“ i ,,Raša tudej“, onda kada je naša vlada uvela sankcije Rusiji zbog rata u Ukrajini, za njega je zanemarljivo jer, kako navodi, Rusija bira lakši put – posredstvom sprskih medija koji su i te kako gledani u Crnoj Gori, „ispiraju mozgove“ i podstiču tenzije u ovom ionako podijeljenom crnogorskom društvu.
Vujović jedini spas vidi u trajnoj zabrani emitovanja programa TV Pink čiji je vlasnik Željko Mitrović i TV Hepi na čijem je čelu Milomir Marić.
Šef odjeljenja za medije, kulturu i obrazovanje u Ambasadi SAD u Podgorici Erik Pagner nedavno je poručio da je podijeljeno crnogorsko društvo velika prilika za aktere koji žele da vide Crnu Goru kako se udaljava od evroatlantske budućnosti.