Kultura
  • Portal Analitika/
  • Kultura /
  • Ovacije za „Ibzen mašinu“ Ane Vukotić u Sarajevu; Burić: Odlični glumci, odlično pročitan tekst

Crnogorsko narodno pozorište nastavlja dugogodišnju saradnju s bosanskim teatrom

Ovacije za „Ibzen mašinu“ Ane Vukotić u Sarajevu; Burić: Odlični glumci, odlično pročitan tekst

“Meni je važno da publika izađe s nizom pitanja, a ne s nizom odgovora i to je uvijek moja rediteljska namjera - ne da dijelim lekcije, nego da postavljam pitanja za sve ljude koji su prisutni u publici, jer jedino tako kao društvo možemo da promišljamo, napredujemo i mijenjamo kontekst u kojem živimo“, rekla je rediteljka

Ovacije za „Ibzen mašinu“ Ane Vukotić u Sarajevu; Burić: Odlični glumci, odlično pročitan tekst Foto: CNP/ Duško Miljanić
Portal AnalitikaIzvor

Nakon učešća na 29. Jugoslovenskom pozorišnom festivalu „Bez prevoda“ u Užicu, predstava „Ibzen mašina“, nastala prema dramama Henrika Ibzena, u režiji Ane Vukotić, izvedena je sinoć u Narodnom pozorištu Sarajevo, u okviru redovne saradnje s Crnogorskim narodnim pozorištem. Izvođenje predstave pozdravljeno je dugotrajnim aplauzima i ovacijama.

Kako su naveli iz crnogorskog nacionalnog teatra, reakcije sarajevske publike potvrdile su da „Ibzen mašina“, osim na matičnoj sceni, ostvaruje izuzetnu komunikaciju i u drugim sredinama, čime se opravdava aktuelnost tema koje tretiraju Ibzenove drame „Stubovi društva“, „Neprijatelj naroda“, „Nora“ i „Heda Gabler“, prema kojima je nastala ova predstava iz najnovije produkcije nacionalnog teatra.

Subotić: Potvrđujemo da kulturna saradnja nije samo umjetnička

Crnogorsko narodno pozorište, prema riječima direktora Ilije Subotića, s ponosom nastavlja dugogodišnju saradnju s Narodnim pozorištem Sarajevo, kojom se doprinosi ne samo jačanju kulturnih veza već i snaženju prijateljskih odnosa naših naroda.

„Kroz razmjenu programa potvrđujemo da kulturna saradnja nije samo umjetnička, već i društvena odgovornost, od značaja i za dalji rast i jačanje pozorišne scene regiona“, rekao je Subotić.

Istakao je da je riječ o duboko angažovanoj predstavi, koja ne samo da prepoznaje, već i istražuje temeljne konflikte i probleme iz Ibzenovih drama, koji su aktuelni i danas.

Mustafić: Drago mi je da živimo u vremenu u kojem su Ibzenova djela ponovo na repertoarima

Direktor Narodnog pozorišta Sarajevo, Dino Mustafić podsjetio je da je veliki broj Ibzenovih inscenacija u posljednje vrijeme, na različitim pozornicama i jezicima, pokazalo da velika literatura ne umire tako lako i da je zapravo jedino distanca od te literature pravi arbitar koliko neko dramsko djelo vrijedi.

“Naša publika ima priliku da gleda „Hedu Gabler“ i ovo gostovanje je svojevrsna komparacija između naše i predstave CNP-a, ali ste vidjeli po rezonovanju publike, načinu na koji je dočekana ova predstava, koja ima jednu kompleksnu dramaturšku strukturu, ja bih rekao da je to jedan kondenzovani Ibzen, jedna supstanca Ibzena, koliko to jako publiku dira. Zašto? Jer prepoznaje svakodnevicu, prepoznaje dramske karaktere, iz medija, iz publicistike, iz različitih pojava i fenomena koje ljude okružuju, tako da su te Ibzenove teme o istini, pravdi i imperativu da se dođe do te konačne istine koja će donijeti boljitak cijeloj zajednici”, kazao je Mustafić.

Kaže da mu je drago da živimo u vremenu u kojem su Ibzenova djela ponovo na repertoarima i cijeni da je to pravi potez umjetničkog vođstva CNP-a.

“Moram da istaknem da mi sa CNP-om imamo kontinuiranu, dugogodišnju prijateljsku saradnju na različitim relacijama. Ona je institucionalna, ali je i individualna. Ono što bih volio je da nam je brži, bolji i efikasniji drumski saobraćaj, jer ne postoje na Balkanu dva kulturna centra koja su tako blizu, kao što su to Podgorica i Sarajevo. Da imamo bolje puteve, mi bismo vjerovatno imali još intenzivniju saradnju“, istakao je Mustafić.

Književnik i novinar Ahmed Burić podsjetio je na „Hamlet mašinu“, slavni tekst Hajnera Milera, koji nas evocira na ulogu intelektualca u komunističkim vremenima u kojim imate pregled da nešto što je postojalo u klasičnom obrascu sada izlazi u nekom modernom viđenju.

„U tom smislu predstava „Ibzen mašina“ je na neki način neoklasicistička u najboljem smislu te riječi. Ipak su to u osnovi „Stubovi društva“, to je tzv. „three act story“, sve nas vuče prema tome, međutim duboko je uronjena u svakodnevicu zbog toga što se likovi bave egzistencijom i traže odgovore na pitanja koja su univerzalna: boljitak društva, pojedinac bez skrupula koji se penje, taj klerikalnimomenat - to je ono što i vi i mi gledamo ovih 30 godina. Odlični glumci, izuzetna Jelena Minić, ansambl bez greške i odlično pročitan tekst, mislim da su tu bile ključne ruke Željke Udovičić-Pleština, a rediteljka Ana Vukotić je to sve sklopila na pravi način. Kada se sve ovo uzme u obzir, nijesam ni najmanje začuđen ovacijama koje je predstava dobila od sarajevske publike“, rekao je Burić.

Sijamija: Ansambl predstave zaslužio ovacije

Kako je istakao glumac Narodnog pozorišta Sarajevo, Ermin Sijamija, reakcije publike bile su vrlo iskrene, a ansambl ove predstave je to i zaslužio.

“Ja sam ovdje, jer, prije svega, mislim da su nam kolege iz CNP-a prijatelji. Ovo je sjajna predstava, sažetak Ibzenovih djela i za nekoga ko je poželio da pogleda i pročita Ibzena ovo je bila idealna prilika. Predivno složen komad, utisak mi je da svi glumci igraju kao jedno, jer ansambl voli ovu predstavu. Izuzetno upečatljivo su donijeli ideju ovih Ibzenovih komada, a te ideje i problemi koje on tretira su, u krajnjem, problemi koji se provlače kroz vjekove, ne samo sada, ali je toliko izraženo u ovim našim malim zemljama u posljednjim decenijama, da koliko god je genijalan klasik, toliko ga je mučno gledati, jer nas vraća u mučnu stvarnost, a to jeste uloga pozorišta“, istakao je Sijamija.

Vukotić: Svjedočili smo visokom razumijevanju teme koja se ne tiče samo Crne Gore

Rediteljka Ana Vukotić izrazila je zadovoljstvo što Crnogorsko narodno pozorište prepoznaje potencijal predstave da tematikom i estetikom izađe van granica Crne Gore.

„Za jedan kratak život predstave ovo je već drugo gostovanje i to je važno. Mislim da smo i večeras svi svjedočili visokom razumijevanju ove teme koja se ne tiče samo Crne Gore. Kada govorimo o Ibzenu i temama koje smo inkorporirali u „Ibzen mašinu“, govorimo zapravo o regionalnim i šire aktuelnim temema. Meni je važno da publika izađe s nizom pitanja, a ne s nizom odgovora i to je uvijek moja rediteljska namjera i želja - ne da dijelim lekcije, nego da postavljam pitanja za sve ljude koji su prisutni u publici, jer jedino tako kao društvo možemo da promišljamo, napredujemo i mijenjamo kontekst u kojem živimo“, rekla je Vukotić.

Adaptaciju i dramaturgiju potpisuje Željka Udovičić-Pleština, scenografiju Vanja Magić, kostimografiju Lina Leković, koreografiju i scenski pokret Sonja Vukićević, izbor muzike i jezičku adaptaciju rediteljka Vukotić.

U predstavi uloge tumače: Simo Trebješanin, Jelena Minić, Žana Gardašević-Bulatović, Miloš Pejović, Ana Vujošević, Dejan Ivanić, Luka Stanković, Radmila Škuletić, Lazar Đurđević, Jovan Dabović i Ana Vučković.

Narodno pozorište Sarajevo doći će u uzvratnu posjetu Podgorici 27. januara kada će u Crnogorskom narodnom pozorištu biti izvedena njihva predstava „Hasanaginice“, autorski projekat Danila Marunovića.

Portal Analitika