Otvaranje pomenutog prelaza u bitnoj bi mjeri pomoglo u evakuaciji civila iz Pojasa Gaze, a u nastavku pročitajte ključne informacije o toj lokaciji.
Šta je prelaz Rafa?
Za većinu od 2,3 miliona Palestinaca iz Pojasa Gaze, prelaz Rafa predstavlja jedini potencijalni izlaz i koridor ka ostatku svijeta. Prelaz, prema sporazumu sa Izraelom iz 2007, kontroliše Egipat, a svako snabdijevanje zalihama humanitarne pomoći i slično zahtijeva odobrenje Izraela.
Zašto je Egipat zatvorio prelaz?
Egipat je držao zatvorenim prelaz Rafa u brojnim kritičnim situacijama - počev od bombardovanja Pojasa Gaze 2008, preko 2014, sve do 2021. godine. Od 2013. godine, kada su odnosi egipatske vojske i palestinskih militanata dodatno zaoštreni, zvanični Kairo uveo je i mnogo šire restrikcije što se tiče samog prelaza. Palestinci su optuživali Egipat da time podržava blokadu Izraela.
Egipat i dalje drži Rafu zatvorenom, pri čemu njihovi zvaničnici nijesu pokazali naročit entuzijazam da ga otvore. Na njihovu promjenu odluke mogao bi uticati i stav Izraela, ali i međunarodne zajednice.
Zbog čega Egipat ne želi da otvori prelaz?
Egipatski zvaničnici, uključujući i predsjednika Abdel Fataha al Sisija, direktno ili indirektno su poručivali otvaranje Rafe rezultiralo permanentnim raseljavanjem do dva miliona ljudi iz Pojasa Gaze.
Al Sisi je poručio da bi i privremena dozvola Palestincima da borave na Sinaju mogla dovesti do mogućnosti da Izrael uspostavi kontrolu nad pustim Pojasom Gaze.
"Egipat neće dopustiti likvidaciju palestinskog pitanja", kazao je on tom prilikom.