Astronom Fil Plejt kaže za Bi-Bi-Si (BBC) da se danas ne postavlja pitanje da li ćemo stići do Mjeseca, već kako, kada i zašto bismo to činili.
Prema njegovim riječima, mogući su mnogi scenariji koji bi doveli do novih težnji da „okupiramo“ Mjesec: ekonomski razvoj koji bi doveo do ambicioznih istraživanja svemira, napredak u tehnologiji koji bi uslovio drastično smanjenje koštanja lansiranja letjelica sa zemlje ili otkriće nekih resursa na Mjesecu koji bi bili od vitalnog značaja za Zemlju.

Istraživanje svemira nije samo dobra ideja, već je donijelo i značajne promjene u životu na Zemlji. Realne koristi od svemirskog istraživanja uočljive su u kompjuterskoj tehnologiji i kamerama mobilnih telefona - direktnom nasleđu tehnologije razvijene za svemirski vještački satelit Habl (Hubble), kao i u medicini - infracrveni termometri za uši ili LED uređaji za tretman mišićnih tegoba.
- Ali mi smo na Mjesecu bili već šest puta. Zar već nismo bili tamo i to uradili? Daleko od toga, čak i Apolo 17, najduža misija, tamo je bila svega tri dana. Mjesec ima površinu od 38 miliona kvadratnih kilometara, tako da smo samo zagrebali jedan djelić.
Naučno gledano, Mjesec je fascinantan. Iako smo poprilično sigurni da je nastao sjedinjenjem materijala koji su odletjeli sa zemlje u masivnoj eksploziji prije više milijardi godina, mi to ne znamo tačno. A s obzirom da nema atmosferu koja bi razjela njegovu površinu, Mjesec je kao istorijska knjiga Sunčevog sistema", rekao je Plejt.

Primjer još jedne prednosti Mjeseca i njegove atmosfere je neuporedivo lakša mogućnost polijetanja nego sa Zemlje, navodi Plejt, podsjećajući da je za misiju na Mjesecu za polijetanje sa Zemlje neophodno da ogromna Saturn V raketa puna goriva transportuje mali Apolo modul, koji se zatim sam vrati na našu planetu.
- Potrebno je da imamo takav mentalitet koji ne podrazumijeva kratkoročne ciljeve... već dugoročne planove u kojima bi svaki korak bio podnošljiv i izvodljiv. Odlazak na Mjesec imao bi mnogo prednosti i mislim da bi se na duge staze pokazao kao isplativa avantura, zaključio je Plejt.
(b92)
Foto: apod.nasa.gov, stariel.com, naturalnavigator.com