On i njegova supruga Oezlem Tuereci, takođe članica uprave u BioNTechu stoje iza vakcine protiv kovida koja bi mogla da spasi svijet i sada spadaju među stotinu najbogatijih Njemaca, piše njemački Welt am Sonntag.
Ipak, do današnjeg uspjeha prošli su dug put. Kako piše Sky News, kao djeca imigranata živjeli su skromno. Sahin, danas glavni direktor BioNTecha, rođen je u turskom Iskenderunu, a u Zapadnu Njemačku preselio se kada je imao četiri godine. Otac mu je bio gastarbajter, radnik migrant u fabrici Ford u Kelnu. Školovao se za doktora u Kelnu i Hamburgu, a poseban fokus usmjerio je na istraživanja imunoterapije. Tokom studiranja upoznao je svoju suprugu Tureci. Ona je danas nadležna za medicinska istraživanja te firme. Rođena je u Njemačkoj u porodici turskog ljekara koji se preselio iz Istanbula. U jednom intervjuu otkrili su da su u laboratoriji bili čak i na dan vjenčanja. Glavni fokus im je inače borba protiv raka. Testirali su mogućnosti korišćenja modifikovano genetskog koda u borbi protiv raka, a onda su to primijenili i na novu vakcinu. Pokazalo se da njihova vakcina koju koristi mRNA, genetski materijal za podsicanje organizma da proizvodi antitela, ima efikasnost od 90 odsto. Osim američkog giganta, partner im je i kineski proizvođač ljekova Fosun.
U 2019. kompanija je ostvarila dohodak od 51,75 milijardi dolara i imala je 88.300 zaposlenih.
Kupovala je farmaceutske industrije u svijetu, a s nekima se i udružila. Laboratorije za istraživanja otvorila je 1960. Novi rast zahvaljujući prodaji ključnih ljekova zabilježen je 80-ih.
Na posao biciklom
Uprkos bogatstvu koje je stekao, Ugurove kolege ga opisuju kao mirnog i odmjerenog čovjeka koji izbjegava da prati cijene dionica svoje kompanije već radije čita naučne časopise.
"Uprkos svim postignućima nije se promijenio, oduvjek je bio skroman i pristupačan", kazao je Matias Kromejer, član uprave firme MIG AG koja novčano podupire BioNTech i dodao kako je normalno vidjeti Sahina da na sastanke dolazi u farmerkama, s rancem i kacigom za bicikl.
"On je vrlo skromna osoba, ali želi da stvori strukturu koja će mu omogućiti da realizuje svoje vizije i njegove su težnje daleko od skromnih", kazao je Matias Teobald, kolega onkolog sa Univerziteta u Majncu.
Njihova vakcina protiv kovida 19 mogla bi da postane dosupna najranjivijim grupama ljudi do marta 2021. i tako promijeni tok pandemije.
Komentari (1)
DOK JE TORLAK RADIO VAKCINE ISPITNI PERIOD JE TRAJAO DESET GODINA..A SADA JE DOVOLJNO POLA GODINE...I KO JE OVDJE LUD