Zanimljivosti

Ovo je prvi automobil sa novim tipom baterije

U pitanju je vozilo koje je tek u fazi testiranja i treba da pokaže potencijal primjene natrijum-jonskih u električnim automobilima.

Ovo je prvi automobil sa novim tipom baterije Foto: Profimedia
B92Izvor

Model Sehol E10X ušao je u istoriju kao prvi električni automobil u koji su, umjesto litijum-jonskih, ugrađene natrijum-jonske baterije – i mogao bi da bude najava potpuno nove ere elektromobilnosti koja donosi jeftinije i održivije kretanje na struju.

Do sada su se natrijum-jonske baterije koristile u električnim dvotočkašima i za skladištenje energije. Međutim, kineske kompanije Hina Battery i JAC demonstrirale su potencijal natrijuma da zamijeni litijum čak i u četvorotočkašima. U četvrtak, 23. februara, one su predstavile svoj pionirski proizvod, električni automobil sa natrijum-jonskim baterijama.

Kapacitet baterije u vozilu iznosi 25 kilovat-časova što direktno utiče na razdaljinu koju vozač može da pređe uz jedno punjenje, a koja kod Sehol E10X, opremljenog natrijum-jonskim baterijama, ide do 252 kilometra.

Uprkos tome, domet prosječnog električnog automobila nije mnogo veći – 341 kilometar. Svakako, treba uzeti u obzir da je Sehol E10X manji model te da ovo poređenje možda nije pravedno, kao i da bi konkurentima slične veličine bolje parirao.

Bitnu ulogu u kilometraži igra i gustina energije u baterijama. U slučaju natrijum-jonskih ona je trenutno 120 Wh/kg. Dok je u slučaju litijum-jonskih ova brojka viša. Iako su natrijum-jonske baterije kao koncept postojale još od sedamdesetih godina prošlog vijeka, upravo ovdje ležala je jedna od ključnih prepreka njihovom usvajanju – niža gustina energije znači da su za istu snagu neophodne veće baterije, pa upotreba natrijuma u elektromobilnosti nije bila ekonomična. Samim tim, one su takođe i teže.

Krajem prošlog vijeka litijum-jonske baterije pokazale su se kao komercijalno isplativije, ali je nakon 2010. interesovanje za natrijum-jonske počelo da raste zbog rastućih cijena sirovina za proizvodnju ovih prvih.

Električni četvorotočkaši sa natrijum-jonskim baterijama napune se potpuno za svega 15-20 minuta. Pored bržeg punjenja, njihova velika prednost u odnosu na konvencionalne automobile na struju jesu i bolje performanse pri niskim temperaturama.

Cijene Sehol E10X kreću se u rasponu od 6.300 do 10.400 eura, a procjenjuje se da životni vijek ovog modela sa natrijum-jonskim baterijama može da potraje 2.000 ciklusa punjenja. Kako će se natrijum-jonske vjerovatno unapređivati, i na tom polju bi mogle da postanu konkurentne litijum-jonskim čiji je rok trajanja trenutno oko 3.000 ciklusa punjenja.

Portal Analitika