Zanimljivosti

Ovo su neke od najrazornijih erupcija vulkana u istoriji: Kiše kamenja, vrela lava i oblaci pepela koji mogu da zbrišu čitave gradove

Erupcije vulkana u Evropi ni danas nisu rijetkost. Nedavno se ponovno probudila i Etna...

Ovo su neke od najrazornijih erupcija vulkana u istoriji: Kiše kamenja, vrela lava i oblaci pepela koji mogu da zbrišu čitave gradove Foto: Shutterstock
Portal AnalitikaIzvor

Oko podneva 24. avgusta 79. godine nove ere, Vezuv se aktivirao i to eksplozijom vulkanskog materijala, sitnog kamenja i pepela koji je zatrpao sve u radijusu od 70 kilometara.

Naučnici vjeruju da je bilo potrebno samo 15 minuta da džinovski oblak pepela i gasova ugasi dvije hiljade života u Pompeji. Ljudima nije sudila lava, već vreli gasovi i pepeo u domovima, na ulicama i trgovima grada. Istovremeno, njihova tijela su sačuvana i do danas izazivaju jezu posjetilaca.

Ni danas erupcije u Evropi nisu rijetke. Vulkanska aktivnost na italijanskom ostrvu Stromboli navela je vlasti da podignu uzbunu sa narandžaste na crvenu, najviši nivo, a Etna se nedavno ponovo probudila.

Ilustracija

 

U januaru ove godine eruptirao je vulkan na jugozapadu Islanda. Erupcija je počela sjeverno od ribarskog grada Grindavik na poluostrvu Rejkjanes i ponovila se u narednih nekoliko mjeseci. Stanovnici su evakuisani, kao i popularno turističko odmaralište Plava laguna Banja, a potok lave koji je nastao protezao se oko dva i po kilometra. Lava je oštetila cijevi za termalnu vodu u oblasti južno od prijestonice i poremetila snabdijevanje toplom vodom za 20.000 ljudi. Naučnici vjeruju da bi posljednja serija vulkanskih erupcija na Islandu mogla da traje decenijama ili čak vjekovima. 

Najrazorniji vulkan na svijetu

Uz Pompeju, u avgustu se dogodila i najpoznatija vulkanska erupcija, ali 1883. godine. Tada je Krakatau, ostrvo vulkanskog porijekla u Indoneziji, uništeno erupcijom koja se smatra jednom od najrazornijih svih vremena. Od svih ostrva koja su se nalazila na tom području ostalo je samo najveće i najjužnije – Rakata.

Eksplozija je raznijela veći dio ostrva Krakatau i opustošila okolinu. Vulkanski pepeo dostigao je visinu od 50 do 80 kilometara, a više od 36.000 ljudi stradalo je u Zapadnoj Javi i Južnoj Sumatri od morskog talasa visokog oko 20 metara. Poginulo je najmanje 36.147 ljudi, dok je još deset hiljada teže povrijeđeno. Kada je Krakatau eruptirao 1883. godine, proizveo je najglasniji zvuk zabilježenoj u istoriji. Eksplozija se navodno čula 4.800 kilometara dalje, piše Punkufer.hr. 

Dijete Krakataua

Vulkan Anak Krakatau se na kraju formirao na mjestu destruktivnog vulkana i nastavio da pravi štetu. Izbio je na površinu 1928. godine i od tada neprekidno raste. Danas je novo ostrvo visoko 181 metar i godišnje raste u prosjeku četiri metra, a novi period stalnih erupcija počeo je 1994. godine i traje do danas.

Prije četiri godine izazvao je cunami visok pet metara koji je stigao do ostrva Java i Sumatre. U procesu je stradalo više od 400 ljudi, a 40.000 njih moralo je da napusti svoje domove.


Portal Analitika