
Umjesto da poziv od KCCG za ugradnju proteze kuka ili koljena pacijentima u našoj zemlji bude rješenje zdravstvenog problema, ono je u crnogorskim uslovima postalo velika briga i strah i to zbog – kvaliteta pomenutih ortopedskih pomagala.
Naime, Portalu Analitika u više navrata obratili su se zabrinuti pacijenti koji su stigli na red za ugradnju proteza ali, kažu, sumnjaju u njihov kvalitet te stoga ne znaju da li da se podvrgnu tom hirurškom zahvatu.
Umjesto olakšanja što više neće čekati na medicinski tretman, jedan naš čitalac zabrinut je i za zdravlje najbližeg člana porodice.
„Moja majka je danas dobila poziv, ne znamo šta nam je činiti. Nezvanično smo saznali da neki ortopedi iz KCCG ne žele da rade sa tim protezama i da pacijenti ne pristaju da im se ugrade”, kazao je čitalac Analitike.
Drugi nam je saopštio da je nakon dobijenog poziva za ugradnju proteze odbio medicinski tretman zbog straha da je riječ o protezama lošeg kvaliteta.
I dok su pacijenti zabrinuti za vlastito zdravlje, iz Kliničkog centra Crne Gore muk. Na pitanja Analitike nijesu odgovorili ni nakon desetak dana i nekoliko usmenih obećanja od PR službe da će to uraditi. Na kraju, nezvanično nam je saopšteno da odgovore nećemo dobiti, jer oni “puno rade”, a kažu da su „ranije saopštavali drugim medijima informacije na tu temu“.
Radi prava javnosti da zna i naših zabrinutih čitalaca, KCCG smo pitali ko je proizvođač spornih proteza i na osnovu čega se utvrđuje njihov kvalitet, te je li KCCG imao primjedbi od strane pacijenata na kvalitet, odnosno da li su se kod nekog javljale komplikacije nakon ugradnje.
Tražili smo i informaciju o tome koliko pacijenata je na listi čekanja za proteze kuka i koljena, koliko se čeka na ugradnju i da li su imali primjere odbijanja, te šta u tom slučaju savjetuju pacijentima.
Podsjećamo, ranije su ljekari iz bolnice u Risnu odlučili da proteze, koje su nabavljene od turske kompanije Normed, privremeno ne ugrađuju.