Iako je postojala velika šansa da se deseti nastavak filmske franšize „Paklene ulice“ (The Fast and the Furious) ovog proljeća jednim dijelom snima u Crnoj Gori, do toga neće doći, budući da su se pred samu finalizaciju dogovora inostrani producenti odlučili za Portugal.
Na odluku produkcije da u posljednjem trenutku odustane od Crne Gore, kako Pobjeda nezvanično saznaje, najviše je uticala kriza u ovom dijelu Evrope, odnosno sukob između Rusije i Ukrajine. Međutim, jedan dio crnogorskih filmskih radnika, dobro upućenih u pregovore, za Pobjedu je nezvanično potvrdio da je do odustajanja inostrane ekipe došlo i usljed nespremnosti prethodne Vlade da producentima pruži određene garancije, kao i usljed malog produkcionog kapaciteta i filmske infrastrukture na našoj teritoriji. Štaviše, kada se Pobjeda ranije interesovala za ovaj projekat, vrlo odgovorni ljudi u kinematografskom sistemu Crne Gore tvrdili su da „ako ne dobijemo ovaj projekat, bolje da nas nema“. Kad je sve propalo, bitno su ublažili i izmijenili svoj stav, odgovornost prebacili na spoljne faktore, uzgred iskazujući nespremnost da zvanično o tome govore za Pobjedu.
VOLJA
Informaciju da su inostrani producenti odustali zbog krize u Evropi, tj. rata u Ukrajini, Pobjedi je potvrdio izvor blizak crnogorskim producentima koji su pregovarali sa produkcijom „Paklenih ulica“.
"Zbog cjelokupne situacije sa Ukrajinom i sa dešavanjima u ovom dijelu Evrope, projekat se neće snimati u Crnoj Gori. Nije ničija krivica iz Crne Gore. Oni su se povukli zbog buktećeg sukoba, jer oni Istočnu Evropu i dalje gledaju kao nesiguran teren", kazao je naš izvor.
Budući da su postojale spekulacije da su na odluku produkcije uticale i određene garancije koje je bilo neophodno dobiti od prethodne Vlade, naš izvor je to demantovao.
"Oni nijesu tražili nikakve garancije od nas. Njihovi zahtjevi nijesu svakodnevni i obični, naročito kada se porede sa manjim projektima koji su se do sada snimali kod nas, ali je postojala volja i zalaganje da se krene u realizaciju. Tražili su zatvaranje jednog dijela Crne Gore tokom ljeta, ali smo bili na dobrom putu da i to ostvarimo. Pred finalizaciju svega oni su se povukli. U pitanju je ogromna ekipa, od oko 700 ljudi, te je bilo potrebno i zatvoriti neke glavne puteve u sred ljeta zbog snimanja. Ipak, postojala je volja i potvrda da će to uspjeti da se realizuje", rekao je naš izvor.
Pojedini filmski radnici, dobro upućeni u pregovore, saopštili su Pobjedi da je na izbor Portugala presudno uticao i veći povraćaj novca utrošenog za proizvodnju kinematografskog djela, koji kod nas iznosi 25 odsto. Međutim, naš izvor je i to demantovao.
"Njima novac nije toliko važan. To je najskuplji film koji će se ove godine na svijetu raditi. Povraćaj novca od država je mali dio budžeta, gotovo tristoti dio, koji nije presudan faktor. Oni su obje opcije sve vrijeme imali u opticaju, te je u krajnjem ispalo ovako. U principu, preporuka Stejt dipartmenta je da se ovaj dio svijeta izbjegava, kako za biznis, tako i za ove stvari", rekao je izvor Pobjede, blizak crnogorskoj produkciji.
AUTO-PUT
Podsjetimo, informacija da će nastavak „Palkenih ulica“ da se snima u Crnoj Gori pojavila se sredinom marta u pojedinim crnogorskim medijima. Prema pisanjima i tadašnjim saznanjima, američkoj ekipi bila je posebno zanimljiva dionica auto-puta Bar – Boljare, cjelokupno prirodno okruženje, most Moračica i kanjon Morače, kao i dio primorskog regiona.
Pobjeda je tim povodom poslala pitanja i Filmskom centru, koji informaciju o potencijalnom snimanju „Paklenih ulica“ nije potvrdio, ali ni demantovao.
"Filmski centar je svakodnevno u komunikaciji sa velikim brojem inostranih produkcija u vezi sa pogodnostima za snimanje kinematografskih djela u Crnoj Gori, koje između ostalog uključuju i mogućnost povraćaja dijela sredstava utrošenih za proizvodnju kinematografskog djela, tzv. cash rebate, uz iznosu od 25 odsto. Sve dok producent ne podnese zvaničan zahtjev za povraćaj sredstava Centru, nijesmo u mogućnosti da javno komentarišemo status projekta zbog obaveze čuvanja poslovne tajne. Kada se za to steknu zakonski uslovi, biće nam veliko zadovoljstvo da sa Vama, ali i sa cjelokupnom crnogorskom javnošću, podijelimo više informacija o realizaciji inostranih snimanja u Crnoj Gori", saopšteno je Pobjedi ranije iz Filmskog centra.
Pobjeda je ovim povodom zatražila komentar i od producenta Veliše Popovića, čija je producentska kuća Cut-Up trebalo da bude produkcijski servis filmskoj franšizi u Crnoj Gori, ali je on, kako je kazao, ugovorom spriječen da zvanično govori o ovoj temi.
Da su došli, bila bi to ogromna stvar
U filmskom svijetu, situacija u kojoj se većinski producent odluči za jednu od više razmatranih destinacija, naročito kada je u pitanju ovako gabaritan projekat, nije rjetkost. Samim tim, kako je kazao naš izvor, ovo ne baca sjenku na promociju Crne Gore kao filmske destinacije, naprotiv.
"Da je uspjelo da se realizuje, to bi bila ogromna stvar. Jer, bio bi to pokazatelj da u Crnoj Gori može da se uradi i snimi sve. Bio bi to veliki benefit na raznim nivoima, naročito u marketingu, u filmskom svijetu. Međutim, i ovo što smo do sada radili, pripreme i izviđanja su imale ogroman efekat. Za Crnu Goru se čulo po svijetu, u kinematografskim krugovima", rekao je on.