On je rekao da u Evropi zbog migracija nije vanredno stanje, već je to dugoročno pitanje i realnost sa kojom države moraju da se pozabave na human način.
„Dozvolimo sebi da budemo dirnuti pričama naše nesrećne braće i sestara koji imaju pravo i da emigriraju i da ne emigriraju. Pred strašnom pošasti eksploatacije ljudskih bića, rješenje nije u odbijanju, već u obezbjeđivanju, u skladu sa mogućnostima, dovoljnog broja legalnih ulazaka“, poručio je Franja Makronu i drugim učesnicima sastanka mediteranskih biskupa u Marseju.
Italijanska desno orijentisana vlada ranije je pritisnuta navalom migranata iz Afrike zapretila restriktivnijim mjerama i blokadom pomorskih puteva u Sredozemlju.
Francuska vlada je pojačala patrole na južnoj granici kako bi spriječila prelazak migranata iz Italije. Makronova centristička vlada zauzela je tvrđi stav prema migraciji i bezbjednosti pošto je naišla na kritike francuskih konzervativaca i krajnje desnice.
S obzirom na to da su izbori za Evropski parlament zakazani za iduću godinu, Makron se zalaže da EU ojača spoljašnje granice i da bude efikasnija u deportovanju pojedinaca kojima je zabranjen ulazak, piše AP.
Makron i Franjo su se danas sastali i u četiri oka.
Vatikan je naglasio da Franji nije u zvaničnoj poseti Francuskoj, već u posjeti Marseju, jer ne želi da ide u zvanične posjete jakim katoličkim zemljama prije no što posjeti manje zemlje i oblasti u kojima ljudi teže žive.
Uprkos tome što je prije nekog vremena na Lampeduzu za samo jedan dan stiglo 7.000 migranata – više nego što to italijansko ostrvo ima stanvnika, Franjo je rekao da su ocjene o vanrednom stanju samo „uzbunjivačka propaganda“ i podstiču strah naroda.
„Oni koji rizikuju svoje živote na moru, ne vrše invaziju, oni traže dobrodošlicu, doživotno“, istakao je papa.