Francuski predsjednik Emanuel Makron inaugurisao je upakovanu Trijumfalnu kapiju, ističući da je to realizacija 60-godišnjeg sna, “ludog sna koji je postao stvarnost”.
Instalacija srebrno-plavog materijala, površine 25.000 kvadratnih metara, kao i 3.000 metara reciklažnog crvenog konopca, počela je još u julu.
Konačno završen, taj spektakularni umjetnički projekat biće dostupan javnosti do 3. oktobra, kada će početi raspakivanje, koje je predviđeno do 10. novembra. Moguće ga je vidjeti iz svih 12 avenija koje vode ka Trgu Etoal, koji postaje pješačka zona tokom tri predstojeća vikenda.
Pakovanje Trijumfalne kapije Kristo je zamislio sa Žan-Klod, svojom umjetničkom i životnom partnerkom, još 1961. godine, mada je formalno projekat predložen tek 2017.
Realizacija projekta trebalo je da se poklopi sa njihovom izložbom u Centru “Žorž Pompidu” 2020. godine, koja je odložena, međutim, zbog pandemije korona virusa. Kristo je u međuvremenu preminuo u maju 2020, ne dočekavši da vidi završen projekat, u koji je uloženo 14 miliona eura. Sredstva je obezbijedila Fondacija Kristoa i Žan-Klod, bez bilo kakve podrške iz javnih fondova ili sponzora.
Prema saopštenju Fondacije, sredstva su obezbijeđena prodajom Kristoovih radova, uključujući kolaže, modele, litografije i druge radove iz 50-ih i 60-ih godina.
Finalnu realizaciju projekta nadgledao je nećak slavnog umjetničkog para Vladimir Javačev, u saradnji sa Nacionalnim centrom za spomenike.
“Kao što je Kristo volio da kaže: ‘Naš projekat je živ’”, izjavio je Javačev, napominjući da je Kristo odobrio svaki segment vizuelnog aspekta tog projekta, koji je svojevrsni spomenik životu i delu koje je ostvario sa Žan-Klod u Parizu i širom svijeta.
“Svaki put su prevazilazili ono što smo vjerovali da je moguće”, istakao je Javačev.
Porijeklom iz Bugarske, koju je napustio u vrijeme komunizma, Kristo je upoznao Žan-Klod upravo u Parizu 1958. godine.
“U Parizu, gdje su se upoznali, njihova ljubav i umjetnička veza su rođeni, i za Pariz su i uradili toliko mnogo umjetničkih projekata”, izjavila je francuska ministarka kulture Rozelin Bašlo Narkan.
Upakovana Trijumfalna kapija, kako je istakla, predstavlja suštinsku vezu kulturnog nasljeđa i savremenog umjetničkog stvaralaštva.
“Željela bih da svi posjetioci budu ponijeti poetikom ovog ludog i veličanstvenog umjetničkog djela na ovako ikoničnom spomeniku”, dodala je ministarka, prenijeli su francuski mediji.
Prva intervencija u javnom prostoru Kristoa i Žan-Klod bila je u Ulici Viskonti u Parizu 1962. godine, kao svojevrsni odgovor na izgradnju Berlinskog zida.
Kristo i Žan-Klod upakovali su i pariski najstariji most Pont Neuf pre 36 godina.
Kada je Žan-Klod umrla u novembru 2009. godine, Kristo je, duboko potresen, najavio da će ispuniti obećanje koje su svojevremeno dali jedno drugom - da će nastaviti njihovu umjetnost.
Za postavljanje rada “L’Arc de Triomphe, Wrapped, Paris, 1961-2021” Kristoa i Žan-Klod bilo je angažovano više od hiljadu ljudi.
Kristo i Žan-Klod zajedno su radili na razradi projekata, a potom bi Kristo radio crteže, modele i druge pripremne radove. Umjetnički par prodavao je radove direktno kolekcionarima, muzejima i art dilerima.
Sredstva za nove projekte, osim prodaje pripremnih radova, obezbjeđivali su i prodajom ranih radova iz 50-ih i 60-ih. Nisu prihvatali donacije i sponzorstva bilo koje vrste, pa ni volontersku pomoć. Takođe, nisu uzimali novac od prodaje postera, razglednica, knjiga, filmova, majica i drugih proizvoda u vezi sa njihovom umjetnošću.
Odbijajući novčanu pomoć bilo koje vrste, smatrali su da time zadržavaju slobodu i obezbjeđuju rad uz puno poštovanje svoje estetike. Time je njihova umjetnost, kako su isticali, ostajala čista.
Upakovanu Trijumfalnu kapiju moguće je posjetiti samo uz pridržavanje epidemioloških mjera koje podrazumijevaju kovid pasoš za sve koji su stariji od 18 godina, a od 30. septembra to će biti potrebno i za mlade od 12 do 17 godina.