Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Parlament još nije razriješio Sašu Mujovića dužnosti ministra: Skupština Glavnog grada izborom prekršila Ustav

Parlament još nije razriješio Sašu Mujovića dužnosti ministra: Skupština Glavnog grada izborom prekršila Ustav

Profesor Saša Mujović, koga je Skupština Glavnog grada Podgorice izabrala 28. decembra 2024. za gradonačelnika, još je i ministar energetike u 44. Vladi Crne Gore jer Skupština Crne Gore, čije sjednice blokiraju poslanici opozicije, još nije donijela odluku o njegovom razrješenju s dužnosti ministra.

Parlament još nije razriješio Sašu Mujovića dužnosti ministra: Skupština Glavnog grada izborom prekršila Ustav Foto: Vlada Crne Gore
StandardIzvor

Ustav Crne Gore propisuje članom 104. da „predsjednik Vlade i član Vlade ne može vršiti poslaničku i drugu javnu funkciju, niti profesionalno obavljati drugu djelatnost“. Budući da je funkcija gradonačelnika javna funkcija i budući da Zakon o lokalnoj samoupravi propisuje da je funkcija predsjednika lokalne samouprave profesionalna, proizilazi da profesor Mujović istovremenim obavljanjem dužnosti ministra i javne i profesionalne funkcije gradonačelnika Podgorice krši Ustav.

On je saopštio Standardu da je ostavku na ministarsku dužnost u Vladi podnio istog dana kada je imenovan za gradonačelnika Podgorice – 28. decembra 2024. Profesor Mujović je, dakle, učinio što je do njega, te Ustav krši bez svoje direktne krivice.

ČLANOVE VLADE IMENUJE I RAZRJEŠAVA SKUPŠTINA

Problem je što Skupština Crne Gore nije razriješila Sašu Mujovića ministarske dužnosti. U Službenom listu br. 64/2024. objavljena je 31. decembra 2024. Odluka o izboru gradonačelnika Glavnog grada Podgorice, ali ne i odluka o razrješenju Saše Mujovića dužnosti ministra jer takva odluka nije ni donijeta.

Članove Vlade bira i razrješava Skupština, te je prema tome, Saša Mujović ministar dokle god Skupština ne donese Odluku o njegovom razrješenju kako je to npr. učinila prošle godine za članove Vlade koji su u procesu rekonstrukcije ispali iz igre ili su jednu funkciju u Vladi zamijenili drugom.

Zakon o sprečavanju korupcije propisuje rok od 30 dana od početka obavljanja dužnosti da javni funkcioner podnese ostavku u slučaju da ima udio u upravljačkim strukturama nekog privrednog društva, ali ovakve situacije Zakon o sprečavanju korupcije ne prepoznaje. Zakon o Vladi, kojim bi ova materija mogla biti regulisana u smislu roka za razrješenje dužnosti u Vladi osobe imenovane na drugu dužnost, gromoglasno je 2020. najavljivala nova vlast, ali tekst zakona, koji je Ministarstvo javne uprave odavno pripremilo, mjesecima skuplja prašinu po fijokama Generalnog sekretarijata Vlade. Razlog je jednostavan – propisi i regulativa u ovakvoj političkoj situaciji najveći neprijatelj vlasti koja počiva na pravnom „kreativizmu“. Bez preciznog zakonom propisanog roka za razrješenje člana Vlade imenovanog na drugu dužnost ustavna odredba se mora poštovati doslovce, te Skupština Glavnog grada nije smjela ni izabrati Sašu Mujovića dokle god je on član Vlade.

POSLJEDICE PROTIVUSTAVNE ODLUKE

Činjenice da s jedne strane prof. Saša Mujović još nije razriješen ministarske dužnosti, a da s druge strane obavlja profesionalno javnu dužnost gradonačelnika Podgorice dovodi i njega i Vladu i Glavni grad u ozbiljne formalno-pravne izazove.

Vlada će se pred konkretnim problemom naći već za nedjelju dana kada bude obračunavala plate za januar. Saša Mujović kao gradonačelnik mora po Zakonu o lokalnoj samoupravi tu dužnost obavljati profesionalno, a to znači da u Glavnom gradu prima platu. Ali je istovremeno formalno i dalje član Vlade, te mu, dakle, mora na kraju mjeseca biti i u Vladi obračunata zarada.

Što će Saši Mujoviću pisati u radnoj knjižici – gdje je radio u januaru 2025. u Vladi ili u Glavnom gradu pošto je formalno bio i ministar i gradonačelnik? Što piše u njegovom jednom, a što u drugom Ugovoru o radu? Ugovor o radu on kao i svaki zaposleni mora imati, a taj ugovor po Zakonu o radu, mora sadržavati i dan stupanja na rad. Konačno, gdje je u ovom trenutku radna knjižica ministra i gradonačelnika? U Karađorđevoj ili u Njegoševoj?

No problem profesora Mujovića, u kojem se, ponavljamo, našao bez svoje direktne krivice jer je učinio što je do njega, mali je prema problemima koji mogu nastati ako neko krene u pravnu proceduru ovog slučaja, odnosno ako se ovaj galimatijas nađe pred Upravim ili Ustavnim sudom?

Formalno gledano Saša Mujović nije smio biti ni imenovan na dužnost gradonačelnika sve dok ne bude razriješen dužnosti člana Vlade jer Ustav propisuje da član Vlade ne može obavljati drugu javnu funkciju. Skupština Glavnog grada je, imenujući aktuelnog ministra na dužnost gradonačelnika prekršila Ustav. Ako do nekog suđenja dođe i ako ovakva bude konstatacija suda postaviće se pitanje odluka koje donosi i akata koje potpisuje gradonačelnik-ministar.

Portal Analitika