Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Pavlović: Sistem nas ignoriše, taksistima isplativije da rade nelegalno; Ministarstvo: Sankcionisali smo prevoznike bez dozvola

Nelojalna konkurencija i neefikasnost nadležnih organa produbljuju probleme u taxi prevozu

Pavlović: Sistem nas ignoriše, taksistima isplativije da rade nelegalno; Ministarstvo: Sankcionisali smo prevoznike bez dozvola

Dok Strukovni sindikat taksista upozorava na haos u ovoj oblasti i traži hitnu akciju, iz resora Maje Vukićević uvjeravaju da preduzimaju korake

Pavlović: Sistem nas ignoriše, taksistima isplativije da rade nelegalno; Ministarstvo: Sankcionisali smo prevoznike bez dozvola Foto: PA/Ilustracija
Mirka Dević
Mirka DevićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

“Nelojalna konkurencija u auto-taxi prevozu traje od početka ovog vijeka”, podsjeća u razgovoru za Portal Analitika predsjednik Strukovnog sindikata taksista Crne Gore Borislav Pavlović

Prema njegovim riječima, trend rapidnog rasta nelegalnog poslovanja u ovoj djelatnosti uzrokovan je prevashodno neradom nadležnih organa, posebno lokalnih inspekcija, koje, dodaje, osim što ne primjenjuju Zakon o prevozu u drumskom saobraćaju, ne primjenjuju ni opštinske Odluke koje regulišu ovu djelatnost. 

Pavlovi

“Kada se na sve ovo doda sveukupna ekonomska situacija, dolazi se do logičnog zaključka da je unosno baviti se ovom djelatnošću nelegalno, jer za razliku od legalno registrovanih prevoznika, koji imaju sve veće namete, nelegalni su zaštićeni i njima se niko ne bavi”, kaže Pavlović.

Pavlović ističe da brojni prevoznici nude usluge putem društvenih mreža, ali, kako tvrdi, u Sindikatu nemaju informaciju da iko od njih ima dozvolu za rad.

Institucionalna prebacivanja odgovornosti

Iz Sekretarijata za saobraćaj Glavnog grada tvrde da prevoznici koji rade na ovaj način, poput BeeBeepa i Airlinka, nisu u njihovoj nadležnosti i prebacuju loptu u dvorište Ministarstva saobraćaja. 

Iz resora kojim rukovodi Maja Vukićević pojašnjeno nam je da dozvole za posredovanje u ugovaranju vožnji, prema članu 87a Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju, izdaje nadležni organ lokalne uprave. 

“Dakle, pitanje o izdavanju odobrenja za navedene prevoznike treba uputiti lokalnim upravama. Što se tiče nadležnosti Ministarstva saobraćaja u odnosu na predmetne subjekte, obavještavamo da isti nisu licencirani za javni pevoz putnika u unutrašnjem i međunarodnom drumskom saobraćaju”, odgovoreno je Portalu Analitika iz Ministarstva saobraćaja.

Pavlović ističe da Crna Gora ima jedan od najboljih Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju, zahvaljući, kako dodaje, Ministarstvu saobraćaja, Direktoratu za drumski saobraćaj koji, navodi izmjenama i dopunama Zakona pokušava da zakonskim rešenjima omogući lokalnim i drugim inspekcijama uslove za suzbijanje sive ekonomije.

“Zakon ne prepoznaje auto-taxi prevoz kao dio turističke privrede, ali zato renta-car kućama omogućava izdavanje vozila sa vozačem

Iz Ministarstva ističu da su, u skladu sa svojim nadležnostima, preduzimali određene mjere kako bi suzbili nelegalnu konkurenciju u ovoj djelatnosti.

“Do sada su sankcionisani BeeBeep i nelegalni prevoznici koji su nudili vožnje putem javnog oglašavanja, kao i posrednici koji su nezakonito dodjeljivali vožnje prevoznicima bez licence”, navode iz ovog resora.

Kako kažu, ove aktivnosti će se nastaviti u cilju zaštite legalnih prevoznika i poštovanja zakonskih propisa. 

“Takođe shodno članu 93 Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju, definisani su zabranjeni oblici prevoza što uključuje obavljanje prevoza na osnovu javnog oglašavanja koji nijesu licencirani tj. nemaju svojstvo prevoznika”, tvrde u Ministarstvu.

Problem i u međunarodnom prevozu

Pored problema velikog broja raznih aplikacija i dispečerskih centara kao i raznih viber i Fejsbuk grupa koje nude prevoz putnika, a nisu registrovani, prije nekoliko godina se, kaže Pavlović, pojavio i problem u prevozu putnika prema stranim državama, posebno prema Hrvatskoj.

“Naš taxi prevoznik ne može povesti putnika i to ne bi bio nikakav problem da se i na našoj teritoriji primenjuje zakon u kome piše da je stranom taxi prevozniku zabranjen prevoz putnika. Međutim, to se ne primenjuje pa posebno tokom ljetnje sezone taksisti iz okruženja, posebno iz Dubrovnika i Albanije, dovode i odvode putnike bez ikakvih problema”, kaže za Analitiku predsjednik predsjednik Strukovnog sindikata taksista Crne Gore.

Problem je, kako dodaje, i loš zakon o turizmu.

“Zakon ne prepoznaje auto-taxi prevoz kao dio turističke privrede, ali zato renta-car kućama omogućava izdavanje vozila sa vozačem, što je direktno uplitanje u taxi prevoz, s tim što, za razliku od taxi prevoznika, taj vozač nema licencu”, navodi Pavlović.

Izostanak sistemskog odgovora

Napominje da Strukovni sindikat taksista Crne Gore, koji postoji od 2004, obavještava sve nadležne institucije i na državnom i lokalnom nivou o haotičnom stanju u auto-taxi prevozu, međutim, kako naglašava, sistemski odgovor izostaje. 

“Primjer kako lokalne uprave reaguju na naše vapaje je odnos uprave Glavnog grada. Prije više od godinu dana smo održali sastanak sa sekretarom Sekretarijata za saobraćaj, a tog sastanka do danas nema nikakvih reakcija samo se haos povećava. Kako smo nezadovljni takvim odnosom, obratili smo se novom gradonačelniku i to dva puta, ali do danas nismo dobili odgovore, pa se osjećamo ka građani drugog reda”, navodi Pavlović.

Prema podacima kojima raspolaže Sekretarijat za saobraćaj Glavnog grada, u Podgorici saobraća 870 taksi vozila za koje je izdato 266 licenci. Pavlović, pak, sumnja da sa taxi oznakama ima više od 1.000 vozila.

“Poslije gubljenja Aerodroma od strane Glavnog grada i nemogućnosti taxi prevoznika da preuzimaju putnike sa istog, smatramo da je čak i ovaj broj preveliki. Problem je i pravilnik Ministratsva unutrašnjih poslova o TX tablicama pa imamo haos npr. u Podgorici gdje na 860 vozila imamo izdatih i više od 2.000 tablica”, ukazuje on.

Takođe, ističe da imaju problem i sa taksi stajalištima kojih nema dovoljan broj.

“I ono što je obilježeno ne može se koristiti jer su na njima parkirana druga vozila. A sistemski odgovor na sve ove probleme izostaje već više od 20 godina”, zaključuje Pavlović.

Portal Analitika