Kultura

U susret jubilarnom Kotorskom festivalu pozorišta za djecu

Pejaković: Poražavajuće je što se stvaralaštvo za djecu smatra kulturom drugog reda

Svi programi na jubilarnom, 30. izdanju Kotorskog festivala pozorišta za djecu biće besplatni. Vrhunska umjetnost mora biti dostupna djeci, kazao je direktor festivala, reditelj Petar Pejaković.

Pejaković: Poražavajuće je što se stvaralaštvo za djecu smatra kulturom drugog reda Foto: UGC
Gradski portalIzvor

Pod sloganom „Čini da male stvari postanu velike“ teatarska svetkovina koja počinje 2. i traje do 12. jula proteći će u znaku osnivanja profesionalnog teatra u Kotoru.

„Djeca i mladi dobiće konačno instituciju koja će im biti posvećena u potpunosti, grad Kotor nakon 200 godina imaće ponovo svoj teatar, a Crna Gora još jedno profesionalno pozorište“, poručio je Pejaković.

Posjetioci festivala biće u prilici da pogledaju najnoviju produkciju najznačajnijih pozorišta iz regiona sa brojnim i dobro znanim naslovima kao što su Hajdi, Guliver, Sniježna kraljica, Bambi, Djevojčica sa šibicama, Sirano…

Pejaković dodaje da se u odabiru predstava rukovode, prije svega, „kvalitetom produkcija, savremenošću tema i estetika, te pomjeranjem granica u svakom smislu“.

„Ove godine akcenat je bio na regionalnoj selekciji, zbog jubileja i vezanosti za početke festivala, ali i, još uvijek, zbog uslovljenosti posljedicama pandemije. Ono što traje već duži period jeste kriza pozorišnog stvaralaštva za djecu, kada je o našoj zemlji i regiji riječ. Ipak, pozorišta nisu putovala skoro dvije godine, tako da se nakupilo dobrih predstava i biće dosta pravih iznenađenja.“

Nakon deset godina duge borbe za osnivanje profesionalnog pozorišta namijenjenog djeci i mladima u Kotoru, taj posao je konačno završen.

„U Statutu Kotorskog festivala pozorišta za djecu stoji kao cilj razvoj pozorišta za djecu na nacionalnom nivou. Crna Gora ima državnost, a nema niti jedno pozorište u potpunosti posvećeno djeci i mladima. To je slučaj bez presedana. Gradsko pozorište Podgorica je odigralo veoma značajnu ulogu u razvoju ove oblasti, ali to odavno nije bilo dovoljno“, napominje Pejaković.

Profesionalno umjetničko stvaralaštvo namijenjeno najmlađima u našoj zemlji na veoma je niskim granama i sistemske promjene su nužne, ocjenjuje naš sagovornik.

„Modeli organizacije institucija kulture, kao što su, na primjer, centri za kulturu, davno su prevaziđeni i doprinose veoma aktivno devastaciji kulture u Crnoj Gori. Moramo težiti ka modelima koji će biti produkcijski održiviji i, prije svega, kreatori kulture i kulturnih politika, a tu umjetnost za djecu treba da je na prvom mjestu. Kod nas je obrnuto. Stvaralaštvo za djecu je na repu. Kotorsko pozorište treba da utre put razvoju društva u čijem centru će biti djeca i kultura.“

Kotor ima odlične prostorne resurse u oblasti kulture, izgrađenu i brojnu publiku, željnu pozorišta. Festival pozorišta za djecu je tokom posljednje decenije proizveo desetak uspješnih predstava, na desetine mladih profesionalaca iz oblasti kulture tu su ponikli i razvijali se, generacije mladih su pod okriljem festivala zavoljele pozorište, naveo je naš sagovornik.

„Riječ je o nekoliko hiljada djece i mladih koji su pohađali dramske studije i bili akteri različitih projekata namijenjenih njima. Desetine njih su danas uspješni glumci, reditelji, producenti, slikari, muzičari. Ono što mi se posebno čini važnim, i što nažalost nije dovoljno prepoznato, jeste u kojoj mjeri pozorište i dramska pedagogija imaju moć da utiču na formiranje dobrih, slobodnih i kreativnih ljudi koji na kraju uopšte ne moraju postati umjetnici ali mogu biti ljubitelji umjetnosti“, istakao je Pejaković.

kotorski-festival

Kada je riječ o statusu pozorišne umjetnosti u društvu, glavni problem ne predstavlja nedostatak novca, kako se najčešće misli.

„Mislim da novca ima dovoljno za pozorište. Nije problem koliko se izdvaja za pozorište, nego kako se i na šta taj novac troši. Osnovni problemi su sistemski. Veliki pozorišni sistemi ‘jedu’ sav novac, a daju jako malo. Nema strategije razvoja kulture i pozorišta. Nema evaluacije, kritika je u povoju, umjetničko obrazovanje generalno na niskim granama, nema konkursa, podsticaja mladima i nezavisnoj sceni, ogroman je nedostatak prostornih resursa u Podgorici, umjetnost je žigosana u javnom prostoru. Tako da ne moramo brinuti, ima dovoljno problema u ovoj oblasti sa kojima se valja uhvatiti ukoštac“, naveo je Pejaković.

Upitan da uporedi našu teatarsku scenu sa regionalnom, te evropskom i svjetskom, Pejaković kaže da imamo veoma kvalitetne mlade glumce.

„Nedostaju dobri pisci i reditelji. Mladi nemaju dovoljno šansi za pristojan rad i daljnju edukaciju. Egzistencijalno su ugroženi i prinuđeni da spuštaju kriterijume i da svaštare, čak i onda kada imaju posla. Pozorište za djecu je i dalje veoma potcijenjeno i diskriminisano. Tu je i puno predrasuda, stvaralaštvo za djecu smatra se kulturom drugog reda, a takvo mišljenje je provincijalno, poražavajuće i ima katastrofalne posljedice. U neposrednom okruženju je identična situacija. Provincijalizacija i getoizacija naših društava opet uzima maha, moglo bi se reći i da mahnita“, upozorava naš sagovornik.

Obilje primitivizma kome su djeca i mladi izloženi u javnom prostoru, u medijima, na društvenim mrežama nije samo problem ovih prostora.

„To je priča za sebe i globalni feonomen. Mnoge će bitke tu biti tek izgubljene, ali rat treba dobiti. Duboko sam ubijeđen da će pozorište u savremenom društvu tek postati jedna dragocjena oaza i generator promjena širokog spektra“, kaže Pejaković.

Smatra da kotorski festival treba dalje da sazrijeva i ima šanse da izraste u manifestaciju koja će biti jedna od najznačajnijih evropskih tačaka kada je riječ o pozorištu za djecu i mlade.

„Treba nam još jasniji putokaz i otvoren prozor u drugačijost, u slobodu mišljenja, saosjećajnost, lucidnost, solidarnost, imaginaciju“, zaključio je Pejaković.


Portal Analitika