Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Pejović i Bojović: Građani izloženi bezakonju, pravnim improvizacijama i institucionalnom rasulu

"Sadašnja vlast se potrudila da do kraja obesmisli ideju demokratskog konstitucionalizma"

Pejović i Bojović: Građani izloženi bezakonju, pravnim improvizacijama i institucionalnom rasulu

U javnom diskursu se već decenijama ponavljaju riječi vladavina prava, pravna država, ustavna demokratija, usklađivanje zakonodavstva sa tekovinama EU, implementacija poglavlja 23. 34, ali se Crna Gora i dalje guši u bezakonju i neustavnosti, saopštili su funkcioneri GI „21. maj“ Rade Bojović i Marko Pejović. 

Pejović i Bojović: Građani izloženi bezakonju, pravnim improvizacijama i institucionalnom rasulu Foto: GI 21. maj
Portal AnalitikaIzvor

Poznato je, kako navode, da vladavina prava prije svega znači vlast ograničenu ustavom kao i podjelu vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast, ali je u Crnoj Gori, nasuprot tome, zakonodavni dom pretvoren u „partitokratsko guvno gdje politički interesi partija i njihovih nalogodavaca obesmišljavaju konstitucionalnu demokratiju i pravnu državu“. 

„Danas u Crnoj Gori imamo Parlament koji dominantno služi strankama, njihovim liderima i stranim političkim i klerikalnim interesima, dok Vlada predstavlja simbol uzurpirane izvršne vlasti koju drže dvije stranke čija politička težina ne prelazi 7% u biračkom tijelu. Pritom, i dalje u Crnoj Gori, po naopakoj dugogodišnjoj praksi DPSa, nemamo Zakon o Vladi niti je izvjesno njegovo donošenje dok Vučićev pulen rukovodi radom tzv. crnogorske vlade.S druge strane, imamo sudsku vlast koja mahom služi kao bajpas za ozakonjenje odluka i zaštitu izvršne vlasti iako smo svi svjedoci niza štetnih i nezakonitih upravnih akata“, navode u saopštenju. 

Sudska vlast, prema njihovim riječima, mora imati u vidu činjenicu da je aktuelna izvršna vlast ostala bez političkog legitimiteta i da je samim tim niz njenih odluka izašao iz okvira legitimne ustavnosti čime se otvara pitanje poništavanja svih pravnih akata izvršne vlasti koji ne spadaju u domen privremenog ili tzv. tehničkog vršenja vlasti. 

„Sve ovo napominjemo jer građani koji nijesu zadovoljni odlukama organa izvršne vlasti imaju pravo da se obrate još uvijek imaginarnom Ustavnog suda i podnesu ustavnu žalbu kojom će negirati upravne akte u okolnostima sporne ustavnosti aktuelne izvršne vlasti“, stoji u saopštenju. 

Takođe, dodaju, građani imaju pravo i da zakonito reaguju protiv nedavno uvedene retroaktivnosti u poreskim propisima jer se time negira i koncept vladavine zakona koga nema ukoliko je pravna sigurnost potkopana i obesmišljena. 

„Sve ovo naglašavamo jer su najgore prakse prethodnog režima zadržane, dok se sadašnja vlast, koja je nastala kao proizvod kleronacionalističkog i populističkog pokreta kojim se upravljalo iz Beograda i Moskve, snažno potrudila da do kraja obesmisli ideju demokratskog konstitucionalizma i vladavinu zakona. Ovim se Crna Gora dodatno udaljila od EU, dok su građani izloženi bezakonju, pravnim improvizacijama i institucionalnom rasulu“, zaključuju Pejović i Bojović.

Portal Analitika