„U doba snažne političke napetosti i tenzija u crnogorskome društvu, umjesto da identifikacijom ekstremističkih organizacija u Crnoj Gori pomogne proces odbrane društva od učestalih ekstremističkih ataka, beogradski BIRN se pridružio propagandnim platformama koje šire dezinformacije i time podstiču atmosferu obračuna s građanskim aktivistima u Crnoj Gori“, poručili su iz Crnogorskog PEN centra reagujući povodom novog etiketiranja građanskih aktivista.
Podsjećaju da je BIRN, koji se predstavlja kao mreža nevladinih organizacija koje promovišu slobodu govora, ljudska prava i demokratske vrijednosti, juče svojom interaktivnom mapom ultradesničarskih i ekstremističkih organizacija tešku čizmu dezinformacija stavio na vrat građanskome aktivizmu i slobodnome novinarstvu u Crnoj Gori.
Dodaju da je BIRN, kako navode u obavještenju uz mapu, angažovao nezavisne novinare i istraživače kako bi “pažljivo krojenom metodologijom” sačinio mapu “ultradesničarskih i ekstremističkih organizacija” na Balkanu.
„Tri su novinara iz Crne Gore učestvovala u izradi mape za Crnu Goru, sasvim prigodno – sva tri toliko nezavisna da su svi izašli iz šinjela propagandne platforme Vijesti, a dvoje od njih su i dalje na platnome spisku toga koncerna. Oni su u Crnoj Gori identifikovali sedam takvih organizacija: Pravoslavno bratstvo Stupovi, Plav – Rožaj Salafi group, Zavjetnici Tvrdoš Nikšić, Vitezovi Svetog Jovana Vladimira, Miholjski zbor, kojima su pridružili Komite i patriote Crne Gore i Bogougodnice“. Propuštivši da u ekstremističke organizacije na teritoriji Crne Gore uvrste one koje šire rusku propagandu na ovome dijelu Evrope, poput Balkanske kozačke vojske i Noćnih vukova, čiji su članovi poznati kao propagatori današnje ruske agresije na Ukrajinu, zločinačkih akcija Radovana Karadžića i Ratka Mladića te simbola četničkoga pokreta, koji je u Crnoj Gori od nastanka do nestanka kolaborirao s nacistima“, ističu iz PEN-a.
U Evropskoj uniji, kako dodaju, Noćnim vukovima je zabranjen rad, a premda su u Crnoj Gori aktivni od 2014. godine novinari Vijesti, kako ističu, nijesu našli za shodno da ih pomenu u svojem spisku ekstremističkih i ultradesničarskih organizacija.
„S druge strane u skladu sa svojom političkom i ideološkom platformom o navodnom postojanju dva nacionalizma u Crnoj Gori, podmetnuli su, a redakcija BIRN-a prihvatila, da u ekstremiste uključe crnogorske građanske aktiviste i novinare, poznate upravo po zaštiti ljudskih prava i slobode govora u Crnoj Gori: Tanju Pavićević, Sašu Zekovića, Kaćušu Krsmanović, Maju Miličković, Predraga Vušurovića, Nebojšu Mrvaljevića, Tatjanu Knežević-Perišić, Tijanu Lopičić i Draška Martinovića“, navode iz PEN centra.
Na taj način, dodaju, BIRN je izjednačio one koji se snagom riječi bore protiv klerofašizma i nacifikacije Crne Gore s onima koji kontinuirano pozivaju na linč neistomišljenika i radikalnu klerikalizaciju crnogorskoga društva.
„Bogougodnice su grupa emancipovanih žena, feministkinja, koje ne žele da ustuknu pred stegama patrijarhata, koje se bore protiv zloupotrebe religije u političke svrhe, protiv fašizacije religijskoga diskursa, protiv predavanja crnogorskoga društva klerikalnome mraku. U žižu javnosti doveo ih je njihov performans, kad su okupljene ispred Hrama Hristova vaskrsenja u Podgorici u mirnome protestu ćutanjem bile meta nasilnički nastrojenih muškaraca, koji su im prijetili, psovali ih, polivali vodom, pokušavali da se fizički obračunaju s njima“, podsjećaju iz Crnogorskog PEN-a.
Zanimljivo je, kažu, da je ovom mapom glas protiv takvih žena digla upravo – žena, novinarka Jelena Jovanović, poznata po, kako dodaju, prisustvu na proslavi u Spužu na kojoj se nacističkom pjesmom „Leleču Turci, kukaju bule“ promovisalo etničko čišćenje i ubijanje po srebreničkome scenariju – „udrite braćo, srpstvo je naše“.
„U istu ravan s militantnim organizacijama čije članstvo čine „bezbjednosno interesantna lica, koja su registrovana i kao počinioci najtežih krivičnih djela“ novinarka Vijesti i BIRN stavili su osvjedočene borkinje i borce za slobodu riječi, za vjersku, nacionalnu, seksualnu ravnopravnost crnogorskih građana i građanki, kojima se upravo zbog njihova građanskoga aktivizma, gotovo svakodnevno prijeti smrću“, ukazuju iz PEN-a.
Stoga, kako ističu, Crnogorski PEN centar pruža podršku etiketiranim građanskim aktivistkinjama i aktivistima i poziva mrežu koja stoji iza ovoga zatiranja slobodne riječi u Crnoj Gori i difamiranja njenih zagovornika da što prije revidiraju svoju mapu i usklade je s realnošću.
„Postoji li snažnije oružje fašističke propagande nego proglašavati ekstremistima ljude koji se nenasilnim metodama i performansima bore protiv pošasti fašizma!“, zaključuju iz PEN centra,