Stres
Istraživanje iz 2014. godine otkrilo je da plakanje može pomoći ljudima u opuštanju tokom stresnih vremena. Rezultat plakanja nije trenutno vidljiv, pa će možda biti potrebno nekoliko minuta prije nego što se vaše tijelo počne opuštati.
Prema riječima istraživača, plakanje aktivira parasimpatički nervni sistem koji, kada se aktivira, ima umirujuće djelovanje na mozak.
Krvni pritisak
Visok pritisak može dovesti do nekoliko ozbiljnih zdravstvenih problema poput moždanog udara, infarkta, zastoja srca, demencije pa i do prestanka rada bubrega. Dobra vijest je da, prema nekim istraživanjima, plakanje snižava krvni pritis, drži ga u normali i umiruje puls.
Akumulacija toksina
Suze koje teku iz vaših očiju dok plačete mogu očistiti određene nečistoće s njih, poput dima i prašine. Kada plačemo, naše suznice ispiraju toksine koji se zbog stresa nakupljaju u tijelu. Uklanjanje toksina pomaže u smanjivanju nivoa kortizola u tijelu, čime se osjećate bolje. Zato nas ne treba čuditi što smo nekad nakon plača opušteniji i smireniji.
Nagle promjene raspoloženja
Ako se pitate zašto ste u posljednje vrijeme agresivni i stalno anksiozni, trebali biste znati da definitivan odgovor na to ne postoji. Promjene raspoloženja mogu se dogoditi iz različitih razloga. Jedan od njih je nagomilavanje mangana u tijelu.
Kada plačemo, višak mangana izlazi iz tijela sa suzama. To smanjuje njegovu koncentraciju u tijelu i čini da se osjećate mirno i fokusirano.
Bol
Kada osjećamo fizičku bol nekoliko suza često se nenamjerno otkotrlja. Na ovaj način tijelo smanjuje osjećaj bola. Istraživanje je otkrilo da, osim što umiruju, suze oslobađaju oksitocin i endorfin. Ove hemikalije čine da se ljudi osjećaju dobro pa mogu umanjiti fizičku i emocionalnu bol.