Nedavno je crnogorska javnost ostala u šoku kada je na društvenim mrežama izašla prepiska profesora sa bivšom učenicom, a ono što je još gore je informacija da je direktorica Gimnazije Slobodan Škerović još 2021. godine bila upoznata sa tim, ali nije ništa učinila tim povodom, osim što je kaznila profesora sa 30 posto na jednu mjesečnu platu, a profesor je nastavio da radi u školi. Zato će u petak, 13.decembra biti organizovan protest ispred Gimnazije.
Javnost je pročitala dio poruka, kaže Perović i vjeruje da Sara nije objavila sve poruke, jer kad žrtva prolazi traumu nasilja, objašnjava Petrović, a u Sarinom slučaju seksualnog zlostavljanja, ona prolazi nanovo sve traume koje je, kako kaže, već prošla.
"Te poruke oslikavaju ličnost osobe koja ih je poslala, ali svakako ne možemo zanemariti, makar mi koje smo jako dugo u ovoj priči, i koje nijesmo onako pale s neba i pomažemo žrtvama koliko možemo i koliko je u našoj ingerenciji, nego smo prošle edukacije, prolazimo edukacije i stručna lica daju savjete, kada je potrebno, pomoć i podršku tim žrtvama. Te poruke su nedolične, bio od kog da su muškarca, a posebno od profesora, čiji je predmet ona jako voljela, kaže Sara u svojim izjavama, jako mu je vjerovala, dakle, imala je povjerenje", kaže Petrović.
To je, ističe, upravo ono što aktivistkinje prolaze u formi narativa, u formi edukacije, da seksualno nuznemiravanje, seksualno zlostavljanje zapravo dolazi od osobe od povjerenja, od osobe od autoriteta.
"Žrtva uglavnom, u 95 posto slučajeva, poznaje tu osobu i vjeruje joj, prosto se ne nada takvim okolnostima i takvoj situaciji. Sada je praksa potvrdila, i ranije smo imali nekih slučajeva, mi kao organizacija, ali sada je praksa ponovo potvrdila, nažalost, da je to tako. Još jedna stvar, koja je možda potpuno zanemarena, jer mi se bavimo nasiljem nad ženama i djecom, onda kada se ona dešavaju, kao sa femicidima, koji se dešavaju tako često, a tako se desilo i sa seksualnim zlostavljanjem, a to je da se u momentu kada se otkrije seksualno zlostavljanje nad nekom djevojkom, ženom, to nije prvi slučaj, a neće biti ni posljednji", rekla je Petrović.
Društvene mreže su pokazale prava lica ljudi, poručuje Petrović, iz lažne sigurnosti, blate se ljudi, blate se porodice, mrtvi, i krijući se, kako kaže, iza lažnih identiteta, kako kaže, ,, junački”.
Sagovornica Televizije E je podsjetila na raniji slučaj kad je u pitanju bila djevojčica iz osnovne škole, pa je nastavnik prebačen u drugu školu, dodaje ona, pa je tamo opet ponovio slučaj, i onda u treću školu, gdje je, ističe ona, opet ponovio slučaj i na kraju, kako kaže, penzionisan.
"Predatori vrebaju, i tačno znaju kada mogu da djeluju. Ja ne ulazim u to, niti sam psihološkinja, niti sam zdravstvena radnica, doktorka, da li je neko bolestan ili nije bolestan. Svakako postoje institucije kojima se treba obratiti, i ta ličnost ako osjeti da kod sebe nije nešto kako treba, i osobe sa kojima je u kolektivu radio. Za ovo se desilo Sari, dijetetu, mladoj djevojki, komentari su ogavni, najblaže rečeno, nedostojni svakog ljudskog bića", kazala je Petrović.
Javnost, dodaje Petrović, ne može da zamisli koliko žena trpi seksualno uznemiravanje.
"Apsolutno ne može da zamisli. Ali, ako se jednoj učenici, jednom djetetu ne vjeruje, zašto bi se vjerovalo nekoj ženi koja ima 35, 36 godina, 50, 60 godina, i tako dalje", kaže Petrović.
Seksualno uznemiravanje je, ističe Petrović, jako rasprostranjeno i o njemu se ne priča.
"Onda kada smo kao aktivistkinje, iz naših organizacija pričale, nama su se smijali. Sada trebamo svi da plačemo, ali baš da plačemo nad tim što se dešava našoj djeci, a mi možda nikada nećemo saznati koji je to procenat, jer žrtve pričajući o nasilju ponovo prolaze kroz traume, koje su prošle, ali sada mnogo svjesnije i mnogo jače, pogotovu što je ona sad, u ovom slučaju i starija, i zrelija, i što je to dugo skrivala u svom krhkom biću, i što se nije usuđivala da podijeli ni sa kim, jer nije vjerovala, jer je znala da joj neće vjerovati", zaključila je Petrović.